Jeszcze nie tak dawno temu większość z nas nie dopuszczała innej możliwości, jak tylko taką, że aby jeździć na co dzień samochodem, trzeba go było najpierw kupić. Potem oczywiście także ubezpieczyć, tankować, serwisować, itd. Słowem — jeśli samochód, to tylko własny i wszystko, co z nim związane, raczej decydowaliśmy się robić we własnym zakresie.

Dziś nie jest to już tak oczywiste. Żyjemy w czasach, kiedy preferencje co do posiadania — nie tylko samochodów — zmieniają się. Do aut podchodzimy znacznie bardziej pragmatycznie. Coraz częściej chcemy z nich korzystać, dokładnie tak, jak robimy to z takimi urządzeniami, jak telefon, czy laptop. Wtedy kiedy chcemy i jak chcemy, czyli komfortowo, bez zbędnych komplikacji.

Taki trend potwierdza wyraźnie przeprowadzone dwa lata temu badanie w 16 krajach Azji i Europy.

Jako formę użytkowania samochodu wskazują oni carsharing lub wynajem. Równocześnie jednak aż dla 82 proc. ankietowanych posiadanie własnego samochodu jest ważne, a 77 proc. ma swój samochód. Tak więc, mimo że wskazują oni na zmianę, to sami jeszcze takiej zmiany nie przeprowadzili. Pamiętajmy jednak, że ankietę tę przeprowadzono w 2019 r., jeszcze przed pandemią. Chwilę później nasze życie zmieniło się o 180 stopni, co odbiło się bardzo mocno na podejściu do wielu spraw, w tym również kwestii własności. Ale na ocenę jej długotrwałego wpływu na postrzeganie tego tematu jest jednak za wcześnie.

Niezaprzeczalnie jednak jesteśmy w trendzie korzystania bez posiadania. Modele subskrypcyjne coraz śmielej wdzierają się w otaczającą nas rzeczywistość, zamieniając konieczność kupowania produktu (a co za tym idzie, nierzadko dużych inwestycji) w nieograniczone, swobodne korzystanie z niego. A jak przebiegała ta ewolucja w motoryzacji? Pomijając początki, kiedy samochody były nowinką techniczną i luksusem tylko dla wybranych, kiedy stały się bardziej dostępne, każdy chciał mieć je na własność. Po części wynikało to z ich ceny, która, mimo że czasami wysoka, leżała jednak w zasięgu finansowym większości ludzi. Każdy wybierał takie auto, na jakie miał środki. Taka forma posiadania samochodu obecna była przez bardzo długi czas. Jest zresztą bardzo popularna do dziś.

Auto dla wielu to nie tylko środek transportu, ale także symbol statusu. Tu z pomocą przychodzą nowoczesne formy finansowania: samochody premium są dostępne, jak nigdy dotąd. Z drugiej strony, coraz częściej, wzorem zachodniej części Europy bez kompleksów kupujemy takie auta, jakie są nam potrzebne. Chcemy jeździć po prostu coraz wygodniejszymi, bezpieczniejszymi i lepiej wyposażonymi pojazdami.

   Foto: BMW

Kluczowym czynnikiem dla kupujących auta są oczywiście koszty zakupu. W otaczającym nas pędzie jedną z ważniejszych kwestii staje się jednak też nasz czas. Na obie te potrzeby odpowiadają wygodne formy finansowania, które pozwalają cieszyć się autem bez konieczności dokonywania wielkich inwestycji. W ramach jednej usługi, takiej jak np. BMW Comfort Lease może być to tradycyjny leasing z wykupem auta po jego zakończeniu. W tej samej usłudze można także korzystać z auta niemal na zasadach wynajmu, czyli po zakończeniu umowy po prostu zwrócić samochód lub zdecydować się na kolejne auto. Dodatkową zaletą takiego finansowania jest to, że miesięczne raty są tutaj niższe, niż w tradycyjnym leasingu. Płaci się bowiem tylko za tę „część” samochodu, którą „zużywa się” w trakcie trwania umowy, a nie za całość.

Czytaj również: Chcesz jeździć BMW? Nic prostszego!

Współczesne oferty leasingowe pozwalają także na dostosowanie dokładnie do swoich potrzeb okresu umowy, opłaty wstępnej, a nawet kwoty wykupu oraz ubezpieczenia. Co więcej, do współczesnych wymagań klientów, którzy bardzo cenią sobie swój czas, dostosowano także obsługę. Niezależnie od tego, na który wariant leasingu się zdecydujemy, wystarczy wejść na stronę BMW Leasing i wybrać, takie BMW, jakim chcielibyśmy jeździć. Pełną obsługę wraz z ubezpieczeniem naszego nowego pojazdu otrzymamy w jednym miejscu — w salonie BMW. Firma bierze na siebie nawet formalności związane z rejestracją naszego samochodu.

Jak doskonale widać, z biegiem czasu zmieniło się nie tylko nasze podejście do samochodu. Wraz z nim, co jest bardzo dobrą wiadomością dla wszystkich, którzy myślą o zakupie samochodu, zmieniły się, i dopasowały do współczesnych wymagań, także formy jego finansowania. Wyraźnie można to zaobserwować na przykładzie ofert takich, jak BMW Comfort Lease i BMW Leasing.