W miejscowości Stare Bielice (woj. zachodniopomorskie) policjanci probowali zatrzymać do kontroli Skodę. Mężczyzna prowadzący samochód nie reagował jednak na sygnały mundurowych. Policjanci natychmiast ruszyli w pościg za uciekającym mężczyzną. Kierowca podczas pościgu złamał wiele przepisów ruchu drogowego, dotyczących między innymi ograniczenia prędkości.

W pewnym momencie kierujący skodą stracił panowanie nad pojazdem, wjechał na teren pobliskiej posesji, taranując jej ogrodzenie. To go jednak nie zmusiło do zatrzymania. Mężczyzna pozostawił pojazd i zaczął uciekać pieszo. Sprawca pościgu został zatrzymany kilkanaście metrów dalej. Badanie alkotestem wskazało, że 23-latek był trzeźwy. Jak tłumaczył, powodem ucieczki było to, że nie posiada uprawnień do kierowania. Mężczyzna obecnie przebywa w policyjnym areszcie. Dziś zostanie mu przedstawiony zarzut.

Nieodpowiedzialny 23-latek, który świadomie nie zatrzymał się do kontroli drogowej popełnił czyn, który do czerwca br. był kwalifikowany jako wykroczenie. Nowe przepisy mówią, że kierowca, który świadomie zmusi policjantów do pościgu i nie zatrzyma się mimo stosowania sygnałów dźwiękowych i świetlnych, popełnia przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd również w takim przypadku może orzec zakaz prowadzenia pojazdów nawet na okres 15 lat.

Kto może kontrolować kierowcę?

Niewiele służb ma prawo zatrzymywać pojazd na drodze publicznej. Tak naprawdę obok policji samochód do kontroli mogą jeszcze zatrzymać Straż Graniczna i służba celna – na terenie całego kraju. Z kolei żandarmeria wojskowa może przeprowadzać kontrolę na terenie wojskowym. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy natraficie na patrol mieszany (policjant z żandarmem) – mogą one zatrzymywać i kontrolować kierowcę w każdym miejscu.

Zatrzymywać i legitymować kierowcę mogą także strażnicy parków narodowych i leśni na drogach leśnych. Osoby takie muszą jednak mieć upoważnienie do kontroli ruchu drogowego, wydane przez właściwego komendanta policji oraz straż miejska, ale tylko na drodze z zakazem wjazdu.