Rosyjskie przedsiębiorstwo informuje, że udziałowcy oraz zarząd postanowili bezpłatnie udostępnić działki wszystkim pracownikom, którzy chcą urządzić sobie ogródki warzywne. Na ten cel zakład przeznaczył ziemie o łącznej powierzchni 300 hektarów we wsiach Kholmogorovka oraz Lyublino. Z oficjalnego komunikatu dowiadujemy się również, że odbyło się już pierwsze posiedzenie komisji ds. podziału działek na terenie gminy Kholmogorovka. 168 działek zostało przydzielonych metodą loterii. Rozdanie terenów na terenie gminy Lyublino odbędzie się w drugiej połowie maja 2022 r.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Retoryka biura prasowego zakładu znacznie odbiega od formy komunikacji, do której przyzwyczaiły nas zachodnioeuropejskie firmy. Np. Awtotor z dumą informuje, że w przeddzień obchodów majowych uroczystości państwowych pracownicy mogli odwiedzić tereny działek i obejrzeć swoje przyszłe ogrody. Firma dodaje, że ziemie zostały w pełni przygotowane do zasiewów sezonowych — grunt został zaorany i zabronowany, a wielu pracowników już zaczęło pracę w swoich sektorach. Aby zapewnić obfite zbiory w ogrodach pracowniczych, kombinat zorganizował też sprzedaż wysokiej jakości sadzonek rosyjskiej produkcji.

Zakłady Awtotor zostały założone w 1994 r. w Kaliningradzie. Przedsiębiorstwo jako pierwsze w Rosji uruchomiło produkcję samochodów zagranicznych marek. Montaż pojazdów odbywa się tam od maja 1997 r. Jednym z kluczowych klientów kombinatu było BMW, ale firma zrezygnowała z usług rosyjskiej fabryki na początku marca 2022 r. Decyzje o zaprzestaniu eksportu samochodów do Rosji oraz zatrzymania tamtejszej produkcji niemiecki koncern uargumentował potępieniem dla rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Równie istotnym czynnikiem jest honorowanie europejskich sankcji. Z Rosji wycofał się nie tylko bawarski producent samochodów, ale również firmy prowadzące dealerstwa tej marki. Brytyjski Inchcape ogłosił, że pozbywa się swoich moskiewskich salonów samochodowych, m.in. BMW.