Firma analityczna Datamonitor podała, że zaledwie jedna dziesiąta paliwa w Polsce jest kupowana na stacjach przy użyciu kart paliwowych lub kredytowych kart partnerskich (łączących w sobie zalety karty paliwowej i karty kredytowej - karty takie wydawane są przez banki przy współpracy z dostawcami paliw). Dla firm emitujących karty paliwowe jest to informacja, że rynek kart paliwowych jest identyfikowany jako posiadający największy potencjał rozwoju w Europie. To znacznie poniżej średniej europejskiej w liczbie kart paliwowych na auto firmowe. Według danych zebranych przez Datamonitor, w 2004 r. wartość rynku kart paliwowych w Europie wyniosła 56 mld euro, z czego 54% było skoncentrowane w krajach, w których wielkość komercyjnego rynku kart paliwowych stanowi mniej niż jedną piątą krajowego rynku sprzedawanego paliwa.

PKN Orlen

Kierowcy posiadający kartę Flota mogą tankować na blisko 1 700 stacji sieci Orlen i Bliska. Karty posiadają specjalne mikroprocesory, które dają znacznie więcej możliwości zapisywania, przetwarzania i ochrony danych o zakupach danej floty niż powszechnie stosowane paski magnetyczne. PKN Orlen oferuje dwa rodzaje kart flotowych: kartę typu "S" - wystawianą na numer rejestracyjny pojazdu oraz kartę typu "K" - wystawianą imiennie na kierowcę. Dzięki mikroprocesorowi klient może zażyczyć sobie dowolne zaprogramowanie karty, np. liczba dziennych wizyt na stacjach paliwowych (liczba transakcji/dzień), ilość tankowanych paliw (limit jednorazowy, tygodniowy, miesięczny wyrażony w litrach), wartość zakupionych produktów i usług (limit jednorazowy, tygodniowy, miesięczny wyrażony w PLN) itp. W ten sposób można skutecznie eliminować tankowanie nadmiernej ilości paliwa przez auta służbowe lub niedozwolone wizyty na stacjach, np. w dni wolne od pracy. Wniosek o przyznanie karty oraz szczegółowe warunki korzystania są dostępne na stronach internetowych koncernu.

Lotos

Swoją sieć dynamicznie rozwija także inny polski koncern - Lotos. Karty koncernu akceptowane są na 189 stacjach w Polsce, a od początku istnienia programu w 2006 r. liczba wydanych kart Lotos Biznes wyniosła prawie 14 tys. Program Lotos Biznes dla właścicieli firm oznacza lepszą kontrolę kosztów oraz wydatków związanych z zakupem paliwa i towarów. Klienci Lotosu wyjeżdżający za granicę mogą korzystać ze specjalnej międzynarodowej karty Lotos EssoCard, która umożliwia korzystanie w większości krajów europejskich, także na wschód od Polski. Karty Lotos EssoCard akceptowane są na ponad 10 tys. stacji w Europie. Klienci chcący otrzymać kartę Lotosu sami określają minimalną ilość tankowanego paliwa.

Koncerny zagraniczne

Coraz silniejszą pozycję na rynku zdobywają koncerny zagraniczne, takie jak BP, Statoil czy Shell. Dwa pierwsze z nich, w ramach sieci Routex, pozwalają tankować paliwo na ponad 520 stacjach w przypadku każdej z sieci i blisko 20 tys. stacji w całej Europie. Jak zauważają analitycy z Datamonitor, koncerny zagraniczne powiększają swój udział w rynku dzięki szerokiemu wachlarzowi oferowanych usług (opłaty za przejazd wybranymi europejskimi autostradami, tunelami, mostami, zarządzanie kontem klienta przez Internet, dostęp do serwisu napraw drogowych w całej Europie itp.), który jest dostosowywany do rosnących wymagań polskich fleet managerów. Z kolei międzynarodowy emitent kart paliwowych - DKV, od początku obecności na polskim rynku wydał już 36 tys. kart, które są akceptowane na 2 500 stacji benzynowych w Polsce (w tym wszystkich stacjach PKN Orlen) i ponad 26 tys. stacji w Europie.

Statoil

Statoil należał do jednej z pierwszych firm w Polsce, które wprowadzały karty paliwowe dla klientów instytucjonalnych. Ostatnio koncern wprowadził nowe karty flotowe Statoil firma i Statoil eurofirma. Karta Statoil firma daje możliwość dokonywania bezgotówkowych zakupów na ponad 540 stacjach działających w ramach sieci Routex. Druga karta - Statoil eurofirma - pozwala tankować na 20 tys. stacji w 36 krajach Europy.

Ponadto Statoil wprowadził specjalny serwis dla swoich klientów www.kartypaliwowe.pl. Tam, po wprowadzeniu indywidualnego hasła, klient ma możliwość sprawdzenia m.in.: ile litrów paliwa kupiono, gdzie tankowano samochód, ile kilometrów przejechał kierowca, a także jaki jest stan bieżących należności. Raporty ze strony internetowej można pobrać bezpośrednio na swój komputer. Od 1 lipca 2007, dzięki podpisanemu porozumieniu pomiędzy Statoil Poland i Autodistribution Polska, wszyscy użytkownicy kart flotowych Statoil mogą skorzystać z pakietu atrakcyjnych usług dodatkowych (serwis w sieci 200 warsztatów samochodowych, atrakcyjne rabaty na części i usługi, bezpłatna pomoc drogowa itp.). Z kart Statoil mogą korzystać małe i średnie przedsiębiorstwa, kupujące jedynie 400 litrów paliwa miesięcznie.

BP

W czerwcu BP wprowadziło w Europie ulepszoną ofertę kart paliwowych BP Plus on-line. Umożliwia ona bezgotówkowe dokonywanie płatności za paliwo na ponad 20 tys. stacji w całej Europie oraz pozwala na zaawansowane zarządzanie parkiem samochodowym. W połączeniu z pakietem usług on-line istnieje możliwość zarządzania kartami przez Internet w ramach aplikacji BP e-Konto. BP Raporty to program do raportowania i wykrywania nieprawidłowości w eksploatowaniu samochodów firmowych, a BP Kontroler umożliwia m.in. wprowadzanie limitów oraz ograniczeń dotyczących miejsca lub pory tankowania. Korzystając z usług on-line, osoby odpowiedzialne za park samochodów w firmie mogą uzyskać wszystkie potrzebne dane, które pozwolą im zidentyfikować nieprawidłowości, a nawet określić, co robią poszczególni kierowcy. Narzędzia do analizy danych pozwalają zwiększyć efektywność floty przy równoczesnym utrzymaniu kosztów na jak najniższym poziomie. Starając się o kartę BP, przy wypełnianiu formularza zgłoszeniowego, trzeba podać nie tylko deklarowane miesięczne limity tankowanych paliw, z podziałem na ich rodzaj, ale także podać typ samochodów, jakie mają roczne limity kilometrów, czy pracują w kraju, czy za granicą oraz np. czy firma ma wewnętrzny warsztat olejowy.

Shell

Koncern ma w swojej ofercie dwa rodzaje kart paliwowych euroShell. Jedna z nich jest przeznaczona dla samochodów osobowych i vanów, drugi rodzaj dla samochodów ciężarowych. Karty koncernu akceptowane są 298 stacjach Shell w Polsce i 13 000 stacji Shell oraz 7 000 stacji partnerskich w 35 krajach Europy. Klient ma możliwość otrzymywania zestawień wszystkich transakcji i wydatków, a także specjalnych powiadomień o nieprawidłowościach i podejrzanych transakcjach wysyłanych na adres e-mail (np. tankowanie w czasie weekendu czy przekroczenie określonego limitu tankowania itp.). Dzięki systemowi euroShell Card Online, klienci mogą również zarządzać swoim parkiem przez Internet (m.in. przeglądanie zafakturowanych oraz bieżących transakcji wykonywanych kartami, generowanie różnego rodzaju raportów, sporządzanie wykresów dotyczących wydatków itp.). W celu otrzymania karty wystarczy przesłać wypełniony wniosek ze strony internetowej, a pracownik koncernu skontaktuje się z firmą w celu ustalenia warunków.

DKV

Karta umożliwia korzystanie z kilku rodzajów usług - oprócz standardowych opłat za paliwo, kierowcy w ramach usługi Service Plus mogą także korzystać z serwisu naprawczego czy wymiany opon. Ponadto klienci mogą płacić kartą za autostrady, tunele, mosty oraz promy w całej Europie. Dzięki usłudze Info Plus, za pomocą strony WWW, można zaplanować trasę przejazdu, korzystając z interaktywnych map drogowych, na których zaznaczone są stacje i punkty serwisowe. W styczniu 2008 r. firma planuje uruchomienie nowej strony internetowej, która pomoże zarządzać parkiem samochodów oraz transportem w firmie. O wydanie karty DKV mogą starać się niewielkie floty lub małe firmy transportowe, pod warunkiem wykazania wiarygodności finansowej.