Z naszych doświadczeń wynikających z obsługi flot samochodów służbowych, a w szczególności z wypadków drogowych, mających miejsce właśnie podczas podróży służbowej, wynika, że potencjalne koszty, na które naraża się przedsiębiorca oraz delegowany pracownik, mogą nadszarpnąć firmowy budżet. Nie ograniczają się bowiem tylko do wydatków związanych z naprawą samochodu, chronionych w ramach polis komunikacyjnych, ale pociągają za sobą spore wydatki związane z wykonywaniem czynności służbowych poza siedzibą firmy. Aby temu zapobiec, niezbędne jest doradztwo w ułożeniu odpowiedniego programu ubezpieczeń podróży służbowych pracowników. Dzięki niemu przedsiębiorca eliminuje ryzyko oraz minimalizuje koszty wynikające ze zdarzeń, z którymi może się spotkać delegowany pracownik - tłumaczy Roman Czarnowski, prezes BIK Brokers.

Generalnie pakiet ubezpieczeń podróży służbowej składa się z kilku ryzyk, z których najważniejsze to ubezpieczenie assistance, dzięki któremu towarzystwo ubezpieczeniowe zorganizuje pomoc. Jej zakres jest ustalany w ramach programu generalnego i może obejmować szereg elementów np. zastępstwo kierowcy, jeżeli pracownik delegowany nie będzie w stanie kontynuować jazdy, pomoc prawną w sytuacji, gdy pracownik wejdzie w konflikt z prawem itd. Warto ubezpieczyć się od kosztów rezygnacji z podróży i jej przerwania, które zdarzają się często chociażby z powodu choroby pracownika. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe zwraca koszty związane z rezygnacją z podróży wskutek zaistnienia zdarzeń objętych ochroną.

Inny rodzaj ubezpieczenia dotyczy kosztów podróży osoby zastępującej - ubezpieczyciel zapłaci za podróż człowieka, zastępującego naszego pracownika w delegacji. Ważne jest także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, gwarantujące zwrot kosztów za szkody, które wyrządził pracownik osobom trzecim oraz ubezpieczenie kosztów leczenia i transportu, pokrywające opłaty za te czynności, jak i transport z miejsca wypadku do placówki służby zdrowia oraz powrotny do miejsca zamieszkania. Ostatnie spośród wielu to ubezpieczenie bagażu, zapewniające odszkodowanie za utracony lub uszkodzony bagaż w trakcie podróży służbowej, np. cenny laptop.

Interesująca jest możliwość rozszerzenia działania pakietu na strefy zwiększonego ryzyka, np. strefę wojny, strefę klęski żywiołowej, epidemii itp. oraz dodatkowo ubezpieczenie ryzyka kidnapingu. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca rekompensatę z tytułu porwania oraz zwraca koszty powrotu do miejsca zamieszkania.

Najważniejsze, aby program ubezpieczeń podróży służbowych można było składać jak klocki i konfigurować w zależności od potrzeb, charakteru prowadzonej działalności, zadań wykonywanych przez osoby będące w podróży służbowej itd. Oprócz rodzajów ubezpieczonych ryzyk bardzo istotnym elementem jest określenie sum ubezpieczenia, które można różnicować, np. w zależności od funkcji pełnionej w przedsiębiorstwie lub kwalifikacji i kompetencji pracownika. Z kolei zadaniem brokera ubezpieczeniowego jest taka konfiguracja programu, aby przedsiębiorca oraz pracownik czuli się bezpiecznie i komfortowo - tłumaczy Roman Czarnowski z BIK Brokers.