Rzecznik prasowa komendanta głównego Straży Granicznej por. Agnieszka Golias zaznaczyła, że na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą funkcjonuje 30 punktów kontroli sanitarnej. Natomiast na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą kontroli sanitarnej poddawane są wszystkie osoby przyjeżdzające do Polski, również pasażerowie pociągów.

Kontrole busów i autokarów

Golias przypomniała, że w punktach kontroli sanitarnej na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą kontrolowane są osoby przyjeżdżające do Polski autobusami i busami.

Dodała, że na granicy z Niemcami funkcjonuje 11 punktów kontroli sanitarnej: w dwóch lokalizacjach w Świnoujściu, Lubieszynie, Kołbaskowie, Krajniku Dolnym, Osinowie Dolnym, Kostrzynie nad Odrą, Świecku, Olszynie, Jędrzychowicach i Zgorzelcu.

Na granicy z Czechami kontrola prowadzona jest w 12 punktach: Zawidów, Jakuszyce, Tłumaczów, Kudowa Słone, Boboszów, Głuchołazy, Trzebina, Pietrowice, Pietraszyn, Nowe Chałupki, Gorzyczki i Cieszyn.

Z kolei na granicy ze Słowacją - jak informuje SG - podróżni kontrolowani są w Korbielowie, Zwardoniu, Chyżnem, Jurgowie i Barwinku, a na granicy z Litwą w Budzisku i Ogrodnikach.

Straż Graniczna podkreśla, że kontroli sanitarnej poddawani są także podróżni na terenie baz promowych w Świnoujściu - w dwóch lokalizacjach oraz w Gdyni i Gdańsku.

Współpraca wielu służb

Niezmiennie w działanie punktów sanitarnych zaangażowane są tam służby medyczno-sanitarne, straż graniczna, straż pożarna, policja, ITD, KAS oraz wojsko.

"Podczas kontroli sanitarnej w pierwszej kolejności służby medyczne lub strażacy dokonują pomiaru temperatury. Po stwierdzeniu, że żadna z osób nie ma podwyższonej temperatury, funkcjonariusze odbierają karty lokalizacji oraz weryfikują zawarte w nich informacje z dokumentami tożsamości" - poinformowała Golias. Dodała, że karta kierowcy pojazdu zawiera dodatkowe dane, m.in. numer rejestracyjny pojazdu i trasę przejazdu.

"Każdorazowo w przypadku osoby zgłaszającej złe samopoczucie i z podwyższoną temperaturą, dalsze czynności realizują służby medyczno-sanitarne zgodnie z wytycznymi GIS" - zaznacza SG.

Rzecznik KG SG przypomniała również, że w dalszym ciągu strażnicy graniczni udzielają wsparcia służbom zarządzającego oraz inspektorom sanitarnym w portach lotniczych, gdzie zbierają od pasażerów karty lokalizacyjnych, w przypadku, gdy nie zostały odebrane na pokładzie samolotu, a także w pomiarze temperatury.

"Pomagamy również w dystrybucji ulotek informacyjnych. Wsparcie to jest udzielane zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez porty bądź przez inspektorów sanitarnych. Szczegóły ustalane są na szczeblu roboczym" - przypomniała rzecznik.

We wtorek szef MSWiA Mariusz Kamiński informował o rozszerzeniu zakresu kontroli sanitarnej na granicach. Jak zaznaczył kontrole obejmą całą granicę wschodnią, a także granicę polsko-litewską oraz zostaną rozciągnięte na całość granicy polsko-niemieckiej, przy wszystkich przejściach kołowych.