Miguel Faisca, 24-letni student z Lizbony, zdobył tytuł europejskiego Mistrza Nissan PlayStation GT Academy 2013. Ten superszybki miłośnik gry Gran Turismo w ciągu siedmiu dni, biorąc udział w obozie szkoleniowym GT Academy Race Camp na torze Silverstone, udowodnił, że za kierownicą prawdziwych samochodów wyścigowych Nissan Nismo jest równie szybki, jak w świecie wirtualnym. Teraz nowego zwycięzcę czeka intensywny program rozwoju kierowców, który ma za zadanie przygotować go do sezonu wyścigowego 2014 i jazdy samochodem Nissan GT-R Nismo GT-3 - co jest nagrodą za zwycięstwo w GT Academy.

Do tegorocznej edycji GT Academy zgłosiło się ponad 765 000 uczestników z 16 krajów Europy, grając w specjalną przedpremierową wersję demonstracyjną gry Gran Turismo 6 na PlayStation 3. Do udziału w piątej odsłonie obozu Race Camp, odbywającego się na torze Silverstone, zakwalifikowała się rekordowa liczba 42 graczy, którzy tam rozpoczęli swój proces przemiany w prawdziwych kierowców wyścigowych.

Pod okiem doświadczonych sędziów i trenerów, w tym również byłych kierowców Formuły 1, takich jak Johnny Herbert, René Arnoux, Stefan Johansson i Vitantonio Liuzzi, 42 szczęśliwców zostało podzielonych na siedem grup. W ostrej konkurencji stopniowo wyłaniano najlepszych, poddając ich serii prób, które sprawdzały umiejętności jazdy, sprawność fizyczną, postawę, wytrzymałość psychiczną i potencjał.

Po teście za kierownicą Nissanów 370Z Nismo, zawodnicy wyjechali na tor, aby zaliczać okrążenia treningowe i kwalifikacyjne w samochodach wyścigowych 370Z. Po siedmiu dniach spędzonych na obozie Race Camp siedmiu uczestników niemających wcześniej doświadczenia na torze wyścigowym uzyskało podstawowe licencje wyścigowe ARDS oraz przeszło szereg prób i sesji szkoleniowych, które miały na celu przygotowanie ich do finałowych rozgrywek.

Po dwóch wyścigach wyeliminowano Włocha Minha Tuana Nguyena (23 l.), Jérémy'ego Bouteloupa (21 l.) z Francji w pierwszej rundzie i Petra Doležala (26 l.) w drugiej, pozostawiając na placu boju Miguela, Romaina Delvę (21 l.) z Belgii, Filipa Larssona (19 l.) ze Szwecji i Adama Suswillo (21 l.) z Wielkiej Brytanii, którzy stanęli w szranki podczas finałowych okrążeń. Romain rozpoczął bardzo dobrze, prowadząc na pierwszym z ośmiu okrążeń, ale na drugim okrążeniu obróciło go na mokrej nawierzchni, co wykorzystał Miguel. Portugalski kierowca utrzymał prowadzenie do końca, mimo ataków ze strony Adama Suswillo.

Po krótkich obradach jury GT Academy ogłosiło, że mistrzem tegorocznej edycji został Miguel Faisca. W październiku 2013 r. powróci on na tor Silverstone, by rozpocząć intensywny program szkoleniowy, obok zwycięzców niemieckiej, rosyjskiej i amerykańskiej edycji obozu Race Camp.

"Jestem bardzo z siebie dumny" powiedział zachwycony Miguel. "Nie spodziewałem się wygranej. I nie sądzę, bym był jednym z faworytów. Na torze czułem się bardzo dobrze, tym bardziej, że lubię jeździć w deszczu. Nie miałem dobrego startu, na początku byłem drugi. Kiedy objąłem prowadzenie, bardzo trudno było mi je utrzymać, ale udało się i jestem bardzo szczęśliwy. To dopiero początek. Przede mną bardzo ciężka praca, ale już nie mogę się doczekać! Jestem wdzięczny Nissanowi i PlayStation za danie mi tej szansy. I cieszę się, że jestem pierwszym portugalskim zwycięzcą GT Academy."

"To już piąta edycja GT Academy i od 2008 roku przebyliśmy długą drogę" powiedział Darren Cox, dyrektor Nissan Global Motorsport. "Poziom przygotowania tegorocznych uczestników był wyższy niż kiedykolwiek wcześniej, a rywalizacja niezwykle zacięta. Ważne jest, że GT Academy pozostaje wierna swoim zasadom, rozwijając się i zyskując z roku na rok coraz większą wiarygodność. To był niesamowite przeżycie zobaczyć, jak nasz ubiegłoroczny zwycięzca, Wolfgang Reip, spełnia się w roli mentora, pokazując jak bardzo rozwinął się zarówno jako kierowca, jak i człowiek. Z kolei nasz pierwszy zwycięzca Lucas Ordoñez opiekował się na Silverstone naszym nowym zwycięzcą."

"To bardzo satysfakcjonujące dla wszystkich zaangażowanych w Gran Turismo - w tym społeczności fanów - obserwować rozwój projektu GT Academy", dodaje Nick Caplin, szef komunikacji z Sony Computer Entertainment Europe. "Niesamowite było to, jak od początku zmagań finaliści byli szybcy w prawdziwych samochodach Nissana, a zaledwie kilka dni później brali już udział w poważnych wyścigach. Dostępność wersji demo gry GT6 podczas Race Camp na torze Silverstone była również miłym dodatkiem i zapewne ułatwiła to przejście ze świata wirtualnego do rzeczywistego. Gratulacje dla Miguela, czekamy na jego postępy jako oficjalnego kierowcy wyścigowego Nissana."