Auto Świat Wiadomości Aktualności mPrawo jazdy z wyjątkami - czasami lepiej mieć przy sobie zwykły dokument

mPrawo jazdy z wyjątkami - czasami lepiej mieć przy sobie zwykły dokument

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski

Od 5 grudnia tradycyjnego prawa jazdy nie musimy mieć przy sobie jedynie podczas kontroli drogowej. Tradycyjny dokument będzie nam jednak potrzebny w innych sytuacjach, np. wciąż może być wymagany przez pracodawcę.

mPrawo jazdy
Zobacz galerię (5)
Auto Świat / Tomasz Okurowski
mPrawo jazdy
  • Podczas kontroli drogowej nie otrzymamy mandatu za brak tradycyjnego prawa jazdy przy sobie
  • Z cyfrowego prawa jazdy można skorzystać np. podczas wypełniania dokumentów związanych ze szkodą komunikacyjną
  • Tradycyjne prawo jazdy dalej jest wymagane przez pracodawców - w przypadku MZA kierowca jest zobowiązany do okazania konwencjonalnego dokumentu

Prawo jazdy możemy mieć w telefonie i w tradycyjnej formie, czyli jako plastikowy dokument. Nie jest ono wymagane podczas kontroli drogowej, gdyż 5 grudnia zniesiono stosowny obowiązek. Dotyczy on nie tylko zwykłych kierowców, ale także zawodowych, co potwierdza resort cyfryzacji: „Obowiązujące od 5 grudnia br. przepisy odnoszą się do braku obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy podczas kontroli drogowej. Przepisy dotyczą również kierowców zawodowych. Z mPrawa Jazdy może korzystać każdy, kto pobierze ten dokument w ramach aplikacji mObywatel”.

Przeczytaj też:

Okazuje się jednak, że samo mPrawo jazdy nie zawsze wystarczy. Dotyczy to wymogów określanych przez pracodawców. Jak czytamy w komunikacie KPRM – „pracodawca może wymagać, na etapie zatrudniania kierowcy przedstawienia dokumentu i posiadanych uprawnień”. Tak jest choćby w przypadku warszawskiego MZA (Miejskie Zakłady Autobusowe), które w ramach swoich wewnętrznych regulacji wymaga od kierowców posiadania przy sobie i okazywania na żądanie prawa jazdy (o stosownym komunikacie do pracowników poinformowała jedna z naszych czytelniczek). Co więcej MZA zastrzega, że brak stosownych dokumentów wiąże się z karą umowną, która choć jest nakładana na spółkę, to ostatecznie i tak jest egzekwowana wobec kierowcy.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

„Według naszych wewnętrznych regulacji każdy kierowca jest zobowiązany, aby przed przystąpieniem do pracy, bez wezwania okazać ważne prawo jazdy. Bez dopełnienia tego obowiązku, kierowca nie jest dopuszczany do pracy” – wyjaśnia Adam Stawicki, rzecznik prasowy MZA i dodaje, że – „kierowca powinien przedstawić tradycyjny dokument”.

Na co zatem przyda się mPrawo jazdy w przypadku kierowcy zawodowego? Z pewnością może je wykorzystać np. w wypożyczalni czy w przypadku szkody komunikacyjnej, by potwierdzić swoje uprawnienia. Niemniej będąc w pracy powinien mieć przy sobie tradycyjny dokument na wypadek kontroli służbowej.

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski
Powiązane tematy:
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków