• Najłatwiej o policyjne kontrole w Małopolsce i na Podkarpaciu. W obu wypada ok. 10 kontroli na 1 km drogi krajowej
  • W ścisłej czołówce dróg krajowych znajdują się trasy w Chorzowie (DK 79), Warszawie (DK 7) oraz w Rzeszowie (DK 19)
  • Ranking kontrolowanych tras przygotowano w oparciu o analizę zgłoszeń napływających od użytkowników popularnego drogowego ostrzegacza
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Wbrew pozorom miejsca do drogowych kontroli wybiera się nie tylko na podstawie najdogodniejszych lokalizacji do zaparkowania radiowozu. Pamiętajmy, że zwykle miejsca pomiarów typuje się na podstawie danych o wypadkach i kolizjach a także na podstawie dyspozycji komend wojewódzkich. A to oznacza, że niekiedy na przysłowiową „suszarkę w krzakach” można natknąć się w dość nieoczekiwanej lokalizacji. Nie dziwi zatem, że twórcy popularnego ostrzegacza Yanosik odświeżyli bazę danych, by wytypować w których najłatwiej o policyjny radar.

Yanosik - weekendowe zgłoszenia drogowe pod lupą

Julia Langa z Yanosika wyjaśnia, jakie drogi wzięto pod lupę: „W naszej najnowszej analizie na 2021 rok wzięliśmy pod uwagę drogi krajowe z całej Polski i wytypowaliśmy te, na których odnotowanych zostało najwięcej potwierdzonych zgłoszeń o kontroli prędkości na 1 km drogi”. Dodaje także, że analizując zgłoszenia od kierowców skupiono się na weekendach od stycznia do kwietnia 2021 r.

Oczywiście jaka metoda takie wyniki. Gdy podzielono drogi krajowe na odcinki odpowiadające granicom gmin okazało się, że w ścisłej czołówce znajdują się trasy w Chorzowie (DK 79), Warszawie (DK 7) oraz w Rzeszowie (DK 19). Na tym nie koniec.

Najczęściej kontrolowane drogi w Polsce Foto: Yanosik / Yanosik;
Najczęściej kontrolowane drogi w Polsce

Kiedy pod lupę wzięto województwa to wówczas okazało się, że najłatwiej o policyjne kontrole w Małopolsce i na Podkarpaciu. W obu wypada ok. 10 kontroli na 1 km drogi krajowej. Najmniejsze szanse na spotkanie patrolu drogówki mają wówczas kierowcy w opolskim i lubuskim.

Najczęściej kontrolowane drogi w Polsce Foto: Yanosik / Yanosik;
Najczęściej kontrolowane drogi w Polsce

W rankingu nie zabrakło także zestawienia najczęściej sprawdzanych dróg w Polsce. Przodują wówczas DK 80, DK 97 i DK 47. To na nich kierowcy zgłaszali najwięcej dostrzeżonych patroli. Oczywiście osobną kwestią pozostaje obciążenie poszczególnych tras. Może się bowiem okazać, że nietrudno także znaleźć takie lokalizacje, gdzie użytkownicy Yanosika pojawiają się rzadziej, a policja i tak wyróżnia się wysoką aktywnością. Bez względu jednak na przyjętą metodologię i tak jedno zostaje po staremu – ostrożności za kierownicą nigdy dość.

Najczęściej kontrolowane drogi w Polsce w 2021 r. Foto: Yanosik / Yanosik;
Najczęściej kontrolowane drogi w Polsce w 2021 r.