Niezmiennie od roku 1998, czyli od momentu premiery modelu RX, jest on ceniony przede wszystkim za swoją wszechstronność. Model ten łączy sportowy charakter klasycznego SUV-a oraz elegancki styl i nowoczesne wyposażenie sedana klasy premium. Uwagę przykuwa przede wszystkim nadwozie o nieco agresywnej linii: liczne przetłoczenia i krzywizny jasno dają do zrozumienia, że mamy do czynienia z prawdziwym crossoverem!

Wnętrze zachwyca wykorzystaniem doskonałej jakości materiałów, perfekcyjnym wykończeniem oraz nowinkami technicznymi. Sama kabina zaskoczy większą ilością miejsca – jest to wynik obniżenia tylnej części podłogi. Bagażnik zdoła pomieścić wszystkie bagaże przed wyjazdem na wielkie, rodzinne wakacje.

Lexus RX
Lexus RX

Co jeszcze zwróci uwagę użytkownika? Z pewnością doskonałe wytłumienie wnętrza samochodu oraz jego opływowe kształty, które poprawiają aerodynamikę samochodu.

… a co pod maską?

O wszechstronnym charakterze nowego Lexusa RX świadczą przede wszystkim jego jednostki napędowe. RX 450h posiada potężny, 3,5-litrowy silnik benzynowy V6 z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Ten hybrydowy układ napędowy jest wzorem ekonomiczności - średnie zużycie paliwa to 5,2 l/100 km. Jego całkowita moc (zarówno silnika spalinowego i elektrycznego) wynosi 230 kW/313KM. Miłośników głębokiego brzmienia klasycznych silników benzynowych z pewnością ucieszy fakt, iż w modelu tym postanowiono wykorzystać doskonale dostrojony kreator brzmienia układy dolotowego.

Drugi oferowany przez markę silnik to 2,0-litrowy, turbodoładowany, 4-cylindrowy RX 200t z bezpośrednim wtryskiem. Czym charakteryzuje się ta jednostka? Przede wszystkim harmonijnym połączeniem oszczędności paliwa oraz świetnych osiągów. Silnik osiąga moc 238 KM, a jego średnie zużycie paliwa to 9,9 l/100 km. Jest to wersja dostępna wraz z automatyczną, 6-przełożeniową skrzynią biegów.

Wybierz swój tryb jazdy!

Lexus RX umożliwia wybór trybu jazdy, który w danej chwili będzie najbardziej odpowiedni dla konkretnego kierowcy. Każdy z dostępnych trybów indywidualnie dopasowuje moc silnika, modyfikacje kluczowych parametrów podwozia i wiele innych. Wśród trybów wyróżniono: ECO, NORMAL, SPORT oraz EV DRIVE (dostępny w wersji hybrydowej, umożliwia jazdę wyłącznie na silniku elektrycznym).

Lexus RX
Lexus RX

Układy wspomagające kierowcę

Inżynierowie marki Lexus położyli olbrzymi nacisk na wspieranie kierowcy podczas jazdy. Może on korzystać z szerokiego wachlarza przydatnych systemów, które zwiększą bezpieczeństwo oraz komfort. Co zaskoczy użytkownika?

System ochrony przedzderzeniowej z wykrywaniem pieszych - obecnie jest to standard w samochodach wysokiej klasy. System wykorzystuje jednoobiektywową kamerę i pozwala na wykrywanie samochodów i pieszych znajdujących się przed samochodem. System ten alarmuje kierowcę, kiedy wykryje przeszkodę, a jeśli uzna, że zderzenie jest nieuniknione - włączy automatyczne hamowanie.

System wspomagania hamowania awaryjnego - pozwoli na zwiększenie siły hamowania, kiedy czujniki wykryją przeszkodę. Stopień wzmocnienia hamowania jest zależny od stopnia ryzyka kolizji.

Lexus RX
Lexus RX

Układ ostrzegania o zjeżdżaniu z pasa ruchu - kamera umieszczona na szybie czołowej poinformuje, kiedy zaistnieje zagrożenie niekontrolowanego opuszczenia zajmowanego pasa ruchu. System ten ostrzeże kierowcę sygnałami wizualnymi, wibracją kierownicy lub sygnałem dźwiękowym.

Automatyczne włączanie i wyłączanie świateł drogowych - system ten pozwala na wykrywanie świateł reflektorów nadjeżdżających z naprzeciwka, światła otoczenia. Na podstawie dostarczonych danych automatycznie przełącza światła drogowe na światła mijania.

Identyfikacja znaków drogowych pozwala na szybkie rozpoznanie danego znaku oraz wyświetlenie niezbędnych informacji na ekranie wyświetlacza wielofunkcyjnego.

Wśród innych systemów wspomagających znalazły się również: układ monitorujący martwe pole, korekcja sztywności zawieszenia, kamera z widokiem 360 stopni, asystent parkowania.

Podsumowując: nowy Lexus RX zaskakuje pozytywnie nie tylko miłośników wygody, ale też tych, którzy cenią dynamiczną jazdę bez wysokiego spalania. Drapieżny charakter da o sobie znać na dłuższych trasach, zapewniając kierującym wiele frajdy podczas prowadzenia.