W 2022 r. media w Polsce rozpisywały się o serii gwałtów, jakich dopuszczali się kierowcy przewozów osób "na aplikację". Ich ofiarami były przede wszystkim młode Polki, ale zdarzały się także cudzoziemki. Atakowali zazwyczaj późną nocą lub wczesnym rankiem, zatrzymując samochody w ustronnych miejscach.
Zobacz: Malucha i Poloneza zna każdy, ale czy odróżnisz Autosana od Jelcza, a Jelcza od Stara?
Ataki na tle seksualnym w taksówkach "na aplikację". Najnowsze dane policji
Rekordowym pod względem liczby ataków na tle seksualnym w takich taksówkach był właśnie 2022 r. Teraz policja podzieliła się najnowszymi danymi dotyczącymi napaści. "Od 2020 r. odnotowano znaczny wzrost liczby zgłaszanych zdarzeń o charakterze seksualnym, których mieli dopuszczać się kierujący świadczący przewóz osób w pojazdach na aplikację" — przekazała kom. Wioletta Szubska z Wydziału Prasowo-Informacyjnego Biura Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji w rozmowie z naTemat.pl.
Przeczytaj: Takimi samochodami jeżdżą polscy europosłowie. Daniel Obajtek ma "pusty" garaż
Jak czytamy, w 2022 r. odnotowano 58 takich ataków. Od tego czasu na szczęście widoczny jest spadek w tych statystykach. W 2023 r. zgłoszeń było 41. Z kolei od 1 stycznia do 17 lipca tego roku odnotowano 16 takich przypadków.
Sprawdź: Sprawdzał, czy silnik pracuje prawidłowo. Stracił prawo jazdy
Kom. Szubska podkreśliła, że "w celu zapobiegania występowaniu tego rodzaju zdarzeń z inicjatywy Biura Kryminalnego KGP od października 2022 r. na terenie całego kraju prowadzone są działania ukierunkowane na przeciwdziałanie przestępstwom popełnianym w pojazdach świadczących przewóz osób z wykorzystaniem aplikacji".