Mimo, że skóra jest materiałem niezwykle wytrzymałym, z czasem zużywa się i traci na wyglądzie. Warunki jakie panują w autach (wysokie różnice temperatur, miejscowe tarcie przy wsiadaniu, farbująca odzież) sprawiają, ze żaden materiał obiciowy nie ma łatwego życia.

Jeśli skóra od zakupu nie była należycie konserwowana po pewnym czasie pojawiają się wytarcia na często używanych powierzchniach narażonych na tarcie. (boczki fotela kierowcy, kierownice) Zawsze lepiej jest zabezpieczać i konserwować tapicerkę, jeśli jednak wystąpiły już uszkodzenia można je w dość prosty sposób usunąć.

Z pomocą przychodzą producenci farb i środków do renowacji oraz wyspecjalizowane zakłady świadczące usługi renowacji skóry.

Usuwane są rysy, pęknięcia, wytarcia, plamy przebarwienia, zatłuszczenia. Fragmenty, które nie nadają się do renowacji (ze względu na swój stan), można wymienić na nie farbowaną skórę i ponownie zafarbować.

Do dyspozycji mamy naprawdę szeroki wachlarz środków. Od farb koloryzujących, poprzez zabezpieczające lakiery wykończeniowe, płynne skóry do wypełnia ubytków, po środki typowo profesjonalne jak kopiery struktury lica.

Profesjonalne naprawy przeprowadzane metodą natryskową są często  tak samo, a nawet bardziej trwałe niż oryginalne wykończenie. Uzyskany efekt zależy od stanu tapicerki oraz  zdolności i doświadczenia osoby przeprowadzającej naprawę. Najczęściej po uszkodzeniu nie ma śladu i  nawet fachowcowi ciężko wskazać, gdzie przeprowadzono naprawę.

Istnieją też rozwiązania typu "zrób to sam", dzięki którym możemy przeprowadzać takie naprawy we własnym zakresie. Producenci zwykle pomagają przy doborze odpowiedniej farby i środków.  Warto zwrócić uwagę na jakość kupowanej farby i dowiedzieć się czy oferowane jest do niej wykończenie zabezpieczające przed wycieraniem. Ważne jest , aby środki nie zawierały rozpuszczalników i tłuszczy, które w dalszej konsekwencji mogą uszkodzić skórę. Na powierzchniach tak intensywnie użytkowanych jak tapicerki samochodowe niezabezpieczona farba nie będzie trwała.

Podsumowując: posiadając w aucie skórzaną tapicerkę warto o nią dbać i zabezpieczać przed czynnikami zewnętrznymi.  Należy też pamiętać, że nawet mocne uszkodzenia można usunąć stosunkowo małym kosztem.

Eksperci zajmujący się od wielu lat produkcją środków od renowacji i konserwacji  skóry, radzą  w wypadku wystąpienia problemów z tapicerką skórzaną, aby przed podjęciem kroków we własnym zakresie zawsze zasięgnąć rady specjalisty. Oszczędzi nam to problemów i ponoszenia dodatkowych kosztów.

autor: lederzentrum.pl