• Od lipca 2022 roku we wszystkich dopuszczanych do ruchu nowych modelach samochodów musi znaleźć się szereg obowiązkowych elementów, m.in. tzw. czarna skrzynka, a także systemy zwiększające bezpieczeństwo
  • Samochody te powinny być również konstrukcyjnie przystosowane do montażu blokad antyalkoholowych
  • Za dwa lata wymagania dotyczyć będą wszystkich sprzedawanych na terenie UE nowych aut, niezależnie od daty homologacji
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu

Według nowej unijnej regulacji, która obowiązuje od 6 lipca, wszystkie nowe modele lub generacje samochodów dopuszczane do ruchu, muszą być wyposażone w szereg systemów zwiększających bezpieczeństwo jazdy. Niektóre z nich nie są bynajmniej nowością i wiele aut już od dawna je posiada, jednak nie wszystkie.

Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo:

Zobacz także: Czarne skrzynki w samochodach będą obowiązkowe od lipca. Jak działają?

Czarna skrzynka zarejestruje przebieg wypadku

Jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia nowych samochodów ma być tzw. czarna skrzynka. Ma ona działać podobnie jak urządzenie montowane w samolotach. Czarna skrzynka to rejestrator danych drogowych, który ma pomagać w analizowaniu przebiegu wypadków. Dane będą dotyczyły m.in. prędkości, siły hamowania, aktywacji poduszki powietrznej, statusu systemów bezpieczeństwa w momencie kolizji lub wypadku.

System ISA — ostrzeżenie dla "piratów drogowych"

Inteligentny ogranicznik prędkości ma znaleźć się nie tylko w samochodach osobowych, ale też ciężarówkach, autobusach i pojazdach dostawczych. Jak będzie działał? Pięciosekundowy sygnał dźwiękowy będzie ostrzegał kierowcę o przekroczeniu dopuszczalnej prędkości. Zgodnie z unijnymi wymogami ISA ma aktywować się przy każdym uruchomieniu silnika, ale podobnie jak to jest w przypadku układu start-stop, system będzie można wyłączyć. Dane będzie mu dostarczał układ rozpoznawania znaków drogowych, czyli montowane w autach kamery, a także pokładowa nawigacja. Od 7 lipca 2024 r. system ten będzie musiał znajdować się w każdym nowym aucie opuszczającym salon samochodowy.

Zobacz także: System ISA — inteligentny asystent prędkości — już obowiązkowy w nowych autach

Systemy zapobiegające wypadkom i kolizjom

Niektóre systemy, pozwalające uniknąć kolizji na drodze, znajdują się już na wyposażeniu wielu już użytkowanych samochodów. Od 6 lipca w każdym nowo homologowanym pojeździe są obowiązkowe. Należą do nich m.in. system utrzymywania pojazdu na pasie ruchu (korzystający z kamer monitorujących położenie linii na drodze i korygujący tor jazdy pojazdu), automatyczny hamulec awaryjny z funkcją wykrywania pieszych i rowerzystów, awaryjne światła stopu, informujące kierowców, jadących z tyłu, o rozpoczęciu nagłego i silnego hamowania, system ostrzegający o senności lub rozproszeniu kierowcy, system wykrywania przeszkód podczas cofania.

Auta homologowane po 6 lipca 2022 r. muszą ponadto być konstrukcyjnie przystosowane do montażu blokad alkoholowych. Chodzi o umożliwienie łatwego zainstalowania urządzenia odcinającego zapłon w przypadku podjęcia próby kierowania autem przez osobę, która została objęta zakazem prowadzenia pojazdów.