Zgodnie z przepisami wprowadzonymi przez Unię Europejską w 2021 r. już niedługo czarne skrzynki staną się obowiązkowym wyposażeniem samochodów. Na samym początku takie rejestratory wypadków będą montowane we wszystkich nowych pojazdach. Później obowiązek instalowania czarnych skrzynek zostanie rozszerzony.

Czytaj także: Owiń kluczyki do samochodu folią aluminiową. Nie pożałujesz. Wielu kierowców tak robi

Czarne skrzynki będą obowiązkowe w samochodach — jak działają?

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 6 lipca br. Zgodnie z nimi wszystkie nowe modele samochodów, które będą sprzedawane w UE, obowiązkowo będą wyposażone w czarne skrzynki. Ich celem ma być ogólna poprawa bezpieczeństwa na drogach. Jak działa taka czarna skrzynkach w samochodach?

Jej zadaniem jest stałe rejestrowanie szczegółowych danych dotyczących parametrów jazdy. Chodzi m.in. o prędkość auta, aktywność systemów bezpieczeństwa i zapiętych pasów, tempo przyspieszania bądź też zwalniania, ruchy kierownicą, użycie hamulca bądź też działanie tempomatu.

Jak wygląda taka czarna skrzynka? Jest to po prostu wyodrębniona część pamięci w sterowniku samochodu.

Czytaj także: Wypadek samochodowy posła PIS. Miał kolizję z łosiem

Resztę artykułu znajdziesz pod materiałem wideo:

Rejestrowane na bieżąco dane są zapisywane dopiero w momencie wystąpienia jakiegoś wypadku. Wszystko po to, aby sprawdzić, jak wyglądały parametry samochodu i jazdy chwilę przed kolizją, w jej trakcie i jeszcze jakiś czas po niej. Dzięki temu służbom będzie łatwiej poznać okoliczności danego wypadku i odtworzyć jego przebieg. Idąc dalej, na podstawie takich danych będzie można np. poprawić konstrukcję samochodów tak, aby w przyszłości były bardziej bezpieczne. Co więcej, informacje z czarnej skrzynki mogłyby się stać również podstawą do ulepszania przepisów drogowych.

Co prawda, takie rejestratory same w sobie nie uchronią przed wypadkiem, jednak dzięki nim w przyszłości będzie można stworzyć bezpieczniejsze warunki do jazdy samochodem.

Czytaj także: Wjechał autem do piaskownicy. Miał prawie cztery promile

(AG)