Metoda "na walizkę" to jeden z najprostszych i jednocześnie najczęstszych sposobów kradzieży nowoczesnych samochodów. Złodzieje wykorzystują przy tym słabość fabrycznych zabezpieczeń aut. Dotyczy to samochodów, które wyposażone są w bezkluczykowy system dostępu (bezprzewodowy kluczyk).

Czytaj także: Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą metodami "na walizkę" i "na Game Boya"?

Metoda "na walizkę" — na czym polega?

W takich pojazdach zarówno w środku, jak również na zewnątrz, np. na klamkach, umieszczone są specjalne czujniki, które wykrywają obecność kluczyka (w odległości mniej więcej kilkudziesięciu centymetrów). Gdy ten pojawi się w pobliżu drzwi, system automatycznie przechodzi w tryb gotowości. W efekcie wystarczy już tylko pociągnąć za klamkę, aby otworzyć pojazd. Gdy zaś kluczyk zostanie wykryty w kabinie, należy nacisnąć przycisk "start", a silnik uruchomi się.

W metodzie kradzieży "na walizkę" złodzieje wykorzystują specjalny sprzęt, który przedłuża zasięg komunikacji między kluczykiem a autem. I to nawet do kilkuset metrów! Nazwa tej metody wywodzi się od dwóch walizek, których używają złodzieje. Wystarczy, że jedna z nich znajdzie się w pobliżu kluczyka (w odległości maksymalnie kilku metrów), druga zaś samochodu. W praktyce zazwyczaj jeden ze złodziei chodzi za kierowcą, podczas gdy drugi znajduje się w pobliżu auta. Tam uruchamia urządzenie przedłużające komunikację między pojazdem a kluczykiem, odblokowuje jego zamki, otwiera, uruchamia i odjeżdża.

Czytaj także: Masz samochód z systemem bezkluczykowym? Tylko 5 proc. z nich jest odpornych na prosty trik złodziei!

Resztę artykułu znajdziesz pod materiałem wideo:

Zawiń kluczyki w folię aluminiową — to pomoże uchronić twoje auto przed kradzieżą "na walizkę"

Aby zmniejszyć ryzyko kradzieży auta sposobem "na walizkę", kierowcy zawijają swoje kluczyki samochodowe w folię aluminiową. To metoda banalnie prosta i tania (większość osób takie spożywcze sreberko ma już w swoich domach). Nie trzeba kupować dużo droższych, specjalnych produktów zabezpieczających typu metalowe pudełko czy etui zagłuszające sygnał itp.

Dlaczego folia aluminiowa działa? Gdy owiniemy nią kluczyk, sygnał emitowany przez urządzenie jest po prostu tłumiony, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko przechwycenia go przez złodziei. To nic innego jak kieszonkowa klatka Faradaya. Taką prostą metodę zaleca również policja.

(AG)