Auto Świat Wiadomości Aktualności Nowa obwodnica na DK22 z Gorzowa Wielkopolskiego. Tranzyt wyprowadzony ze Strzelec Krajeńskich

Nowa obwodnica na DK22 z Gorzowa Wielkopolskiego. Tranzyt wyprowadzony ze Strzelec Krajeńskich

Od 15 lutego kierowcy mogą ominąć Strzelce Krajeńskie w ciągu drogi krajowej nr 22 w woj. lubuskim. Budowa trwała niewiele ponad trzy lata. To następna zrealizowana inwestycja z Programu budowy 100 obwodnic.

Obwodnica Strzelec Krajeńskich w ciągu DK22
Obwodnica Strzelec Krajeńskich w ciągu DK22GDDKiA
  • Od 15 lutego kierowcy mogą ominąć Strzelce Krajeńskie dzięki nowej obwodnicy
  • Inwestycja trwała niewiele ponad trzy lata i kosztowała ponad 77 mln zł
  • Nowa trasa ma 7,3 km długości i jest jednojezdniowa, dwupasowa drogą klasy GP

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała o oddaniu do użytku obwodnicy Strzelec Krajeńskich. Trasa ma 7,3 km długości, biegnie nowym śladem po północnej stronie miasta. To jednojezdniowa, dwupasowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego).

Inwestycja kosztowała ponad 77 mln zł. W jej ramach wybudowano obiekty mostowych, skrzyżowania jednopoziomowe oraz urządzenia ochrony środowiska, w tym przejścia dla zwierząt.

Przeczytaj także: Tylko 5 km nowej drogi zapewni oszczędność aż 27 minut. Mieszkańcy jej nie chcą

Nowa obwodnica na DK22: szybciej i bezpieczniej

Dzięki nowej drodze ruch tranzytowy omija Strzelce Krajeńskie. Skróci się czas podróży z Gorzowa wielkopolskiego do Wałcza, a w centrum miasta będzie spokojniej i bezpieczniej. Mniej samochodów dla mieszkańców oznacza także czystsze powietrze i mniejszy hałas.

Droga krajowa nr 22 jest jedyną trasą przejazdową przez Strzelce Krajeńskie w kierunku Gorzowa Wielkopolskiego oraz w kierunku woj. pomorskiego.

Obwodnica Strzelec Krajeńskich: kalendarium

GDDKiA rozpoczęła przygotowania pod budowę obwodnicy miasta. W kwietniu 2016 r. podpisano umowę na opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. W listopadzie 2018 r. uzyskano decyzję środowiskową.

Dopiero w lipcu 2020 r. ogłoszono przetarg na projekt i budowę trasy, a pod koniec maja 2021 r. podpisano umowę ze zwycięską firmą. W listopadzie 2022 r. uzyskano decyzję o zezwoleniu na budowę (ZRID) i przekazano plac budowy wykonawcy.

Autor Krzysztof Słomski
Krzysztof Słomski
Wydawca AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków