Muzeum zlokalizowane jest w historycznym pawilonie przemysłu ciężkiego MTP, w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Zachodniego. Biuro prasowe Grupy MTP poinformowało, że pomysł utworzenia muzeum zrodził się dzięki wieloletniej współpracy z Automobilklubem Wielkopolski. Zabytkowe pojazdy od lat gościły na targach przy okazji organizacji wydarzeń motoryzacyjnych takich jak Poznań Motor Show, czy Retro Motor Show.

"Muzeum Motoryzacji to wyjątkowa inicjatywa, łącząca edukacyjny charakter związany z działalnością muzeów oraz możliwość spędzenia wolnego czasu w gronie najbliższych. Zapraszamy więc zarówno pasjonatów motoryzacji i historii, jak również rodziny z dziećmi do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca" - powiedział prezes zarządu Grupy MTP Tomasz Kobierski.

Wyjątkowe okazy do oglądania

Wystawa została podzielona na kilka stref tematycznych: zaczynając od początku masowej motoryzacji, z linią produkcyjną Henry’ego Forda, poprzez amerykańskie klasyki, aż po inne wyjątkowe pojazdy z całego świata. Ozdobą kolekcji jest m.in. liczący 113-lat REO Gentelman’s Roadster.

"Na stoisku Włoch będzie można obejrzeć pięknie zachowanego Fiata 118H/1500 Cabriolet z 1966 r. oraz Fiata 514 z 1929 r. Francja oczaruje zwiedzających m.in. pięknem Renault NN Torpedo z 1925 r., ale przede wszystkim najstarszym eksponatem na całej wystawie – rowerem Clement Safety prosto z XIX-wiecznego Paryża z 1888 r." – podali organizatorzy muzeum.

Poza pojazdami brytyjskimi, niemieckimi mercedesami, BMW i trabantami, w muzeum podziwiać będzie można warszawy, fiaty 125p i 126p, tarpany czy żuki. Oprócz klasycznych samochodów osobowych, na ekspozycji znalazły się też wojskowe pojazdy opancerzone oraz motocykle wykorzystywane podczas II wojny światowej.

Do 2012 r. zabytkowe pojazdy można było oglądać w centrum Poznania, pod Kaponierą. Działające tam przez kilkanaście lat muzeum zlikwidowano w związku z przebudową ronda.