Oszuści od pewnego czasu rozsyłają maile o następującej treści: „Informujemy, że przyznaliśmy Ci kartę paliwową Orlen z limitem 1500 zł. Aby potwierdzić odbiór karty, kliknij w poniższy odnośnik, a następnie zweryfikuj swój adres e-mail.”

Zachęcające, tym bardziej że klikając w link przechodzimy na stronę przypominającą do złudzenia prawdziwą witrynę spółki PKN Orlen – znajduje się tam logo firmy, a w tle widać zdjęcie stacji. Strona pasuje też graficznie do wyglądu strony koncernu paliwowego. Jednak jeśli wejdziecie dalej i podacie dane wymagane do odbioru nagrody, czekają was poważne kłopoty. Wasze dane mogą posłużyć, m.in. do zaciągnięcia zobowiązań finansowych lub po prostu zostaną sprzedane do firm, które działają nieuczciwie.

Co prawda Orlen prowadzi aktualnie loterię, w której można wygrać, m.in. samochody i wyjazdy na wyścigi z udziałem Roberta Kubicy, ale wzięcie w niej udziału nie wymaga podawania danych przez stronę internetową. Wszystko odbywa się za pomocą zdrapek rozdawanych na stacjach paliwowych. Co ważne, informacje o konkursach przygotowanych przez PKN Orlen są umieszczane wyłącznie na stronach www.orlen.pl i www.vitay.pl. Jeśli ich tam nie ma wraz z ich regulaminami to oznacza, że taka promocja to oszustwo.