Sprzęt zakupiony został dzięki środkom z Norweskiego Mechanizmu Finansowego (NMF); jego wartość to ponad 2,6 mln zł. Pojazdy trafią przede wszystkim do jednostek w przygranicznych powiatach.

Jak poinformował rzecznik podkarpackiej policji podkom. Paweł Międlar, wśród pojazdów jest osiem Fordów Mondeo w wersji kombi i pięć radiowozów Kia cee'd.

"Fordy to bardzo szybkie pojazdy z czterosuwowym silnikiem o mocy 220 KM, pojemności 2,5 litra i maksymalną prędkością 240 km/h. Wartość jednego pojazdu to 115 tys. zł. Samochody Kia to kolejne tego typu radiowozy w naszym taborze. Cena jednego pojazdu to 56 tys. zł. Nowe radiowozy trafią m.in. do Lubaczowa, Przemyśla i Jarosławia" - dodał Międlar.

Oprócz samochodów do podkarpackich policjantów trafiło też 13 motocykli Triumph Tiger. Są to pojazdy wyposażone w silnik o mocy 115 KM, maksymalna prędkość jaką mogą rozwinąć to 220 km/h. Wartość jednego motocykla wraz ze specjalnym kombinezonem dla kierującego to 80 tys. zł. Trafią do komend m.in. w: Rzeszowie, Przemyślu i Lesku.

Jak zaznaczył rzecznik podkarpackich policjantów, głównym celem NMF jest wzmacnianie zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, dlatego oprócz radiowozów i motocykli policja otrzymała także sprzęt niezbędny do pracy w trudnym terenie, czyli quady.

"Dostaliśmy 10 tego typu pojazdów, marki Polaris Sportsman IPS; każdy o wartości 38 tys. zł. Wyprodukowane w Szwajcarii czterokołowce wyposażone są w dwucylindrowy silnik o pojemności 764 cm sześciennych. Prędkość maksymalna tego pojazdu to 80 km/h. Quady trafią do przygranicznych powiatów naszego województwa, do komend w: Jarosławiu, Lesku, Lubaczowie, Przemyślu i Ustrzykach Dolnych" - powiedział Międlar.

Zakup sprzętu dla policji z funduszy NMF jest realizowany w ramach partnerstwa z policją norweską na mocy porozumienia między Komendantem Głównym Policji RP a Komisarzem Krajowej Policji Królestwa Norwegii zawartego w listopadzie 2007 r. W ubiegłym roku na zakup pojazdów dla polskiej policji wydano prawie 21 mln zł, w tym z NMF - 17 mln 800 tys. zł.

Norweski Mechanizm Finansowy wraz z Mechanizmem Finansowym Europejskiego Obszaru Gospodarczego to bezzwrotna pomoc dla nowych państw członkowskich UE. Darczyńcami tych dwóch programów są trzy kraje: Norwegia, Islandia i Lichtenstein.