Jak poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji, pierwszy z trzech nowych śmigłowców wylądował w 4 września na lotnisku Warszawa-Babice. Z tej okazji lotniskowa straż pożarna powitała go tradycyjnym salutem wodnym. Druga z zakupionych maszyn wylądowała na płycie warszawskiego lotniska dzień później, a trzecia 14 września.

Większe możliwości obserwacji z powietrza

Policjant wskazał, że nowe śmigłowce będą wykonywać zróżnicowane zadania. "Dzięki zamontowanym głowicom optoelektronicznym i szperaczom będą mogły teraz prowadzić obserwację w każdych warunkach pogodowych, zarówno w dzień, jak i w nocy" - tłumaczył.

"Dodatkowo sprzężenie laserowego dalmierza z systemem GPS będzie pozwalać na precyzyjne określenie odległości obserwowanego celu. Dzięki laserowemu wskaźnikowi i iluminatorowi podczerwieni możliwe będzie np. wskazanie funkcjonariuszom będącym na ziemi położenia poszukiwanego pojazdu czy odnalezionej w ciemności osoby. Obraz, w czasie rzeczywistym będzie można transmitować wraz z innymi danymi dotyczącymi obiektu na stacjonarne i ruchome stanowiska odbiorcze".

Poinformował również, że nowe śmigłowce Bell 407GXi w porównaniu do swoich poprzedników wyróżniają się m.in. większą kabiną i czterołopatowym śmigłem oraz nowymi silnikiem. "Wyposażony jest w cyfrową awionikę G1000H NXi Integrated Flight Deck firmy Garmin i silnik Rolls-Royce M250-C47E/4 FADEC o mocy ponad 700 KM z systemem cyfrowego sterowania i kontroli (FADEC). Dwuosobowa załoga może zabrać na pokład pięciu pasażerów. Maszyna może osiągać prędkość 246 km/h. Na jednym tankowaniu jest w stanie pokonać dystans 624 km" - przekazał.

Podkreślił również, że nowe śmigłowce są kolejnym etapem modernizacji policyjnego lotnictwa. "W ostatnim czasie lotnictwo polskiej Policji zostało wzbogacone też o trzy śmigłowce Black Hawk. Zakup dwóch tego typu śmigłowców o wartości blisko 143 mln zł sfinansowano ze środków Programu Modernizacji Policji (dostawa w 2018 r.), a jeden – ze środków rezerwy celowej na kwotę blisko 79 mln zł (dostawa w 2019 r.)" - przypomniał inspektor.

Jeden z nowych śmigłowców można było zobaczyć z bliska na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego 2020, który zorganizowały Targi Kielce.

Ładowanie formularza...