Podczas wystawy New York International Auto Show 2016 Audi pokazało swój najnowszy samochód sportowy z otwartym nadwoziem. Poznajcie model R8 V10 Spyder.

Materiałowy dach pięknie łączy się z muskularnym nadwoziem. Elektrohydrauliczny napęd otwiera i zamyka dach w 20 sekund – również podczas jazdy, do prędkości 50 km/h. Tradycyjnie w otwartej wersji silnik jest zakryty - w standardowym R8 widać go zza szklanej osłony.

R8 Spyder napędzany jest tym samym potężnym motorem, co wariant Coupe. Wolnossący silnik 5.2 V10, zamontowany centralnie, generuje 540 KM mocy i 540 Nm momentu obrotowego przy 6500 obr./min. Jego donośne brzmienie, zwłaszcza w kabriolecie, potrafi wywołać gęsią skórkę. Ryki można spotęgować, zamawiając sportowy układ wydechowy z lśniącymi czernią końcówkami rur wydechowych.

Nie tylko dźwięk budzi wielkie emocje, również osiągi przyprawiają o szybsze bicie serca. Niemiecki supersamochód przyspiesza od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,6 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi 318 km/h. Napęd przekazywany jest na cztery koła (quattro) poprzez dwusprzęgłową skrzynię biegów s tronic.

Do budowy samochodu wykorzystano wiele elementów z aluminium i karbonu, więc jest on stosunkowo lekki. Wzmocniona konstrukcja Spydera waży tylko o 208 kg więcej od R8 Coupe (masa własna kabrioletu wynosi 1612 kg).