Samochód powstał dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej. Nowoczesne nadwozie zaprojektował Michał Kracik, doktorant ASP w Krakowie. Za budowę odpowiadały krajowe firmy, jak Car Technology Production, KOMEL czy mielecki Leopard.

Budowa pojazdu zajęła około 20 miesięcy, a 90 proc. podzespołów zaprojektowano i zbudowano na miejscu - mówi Jerzy Czerkies, koordynator projektu z Agencji Rozwoju Regionalnego MARR w Mielcu. Spoza kraju pochodzi 10 proc. części - głównie są to opony, felgi, klocki hamulcowe czy akumulatory - wyjaśnia J. Czerkies.

ELV001 to na razie prototyp, ale jeśli tylko znajdzie się inwestor, jest szansa, żeby auto trafiło do produkcji seryjnej. Jak przyznają twórcy, nie to było jednak ich celem. Założeniem projektu było m.in. wsparcie krajowych firm z branży motoryzacyjnej, co przyniosło efekty w postaci współpracy z największymi producentami aut w Europie.

Wśród niewątpliwych zalet ELV001, obok atrakcyjnego trzydrzwiowego nadwozia, wymienić można miejsce dla czterech pasażerów i niemały, 310-litrowy bagażnik oraz 550-kilogramową ładowność. Ale mocną stroną jest również napęd. Z jednej strony pozwalający na duże oszczędności (koszt przejechania 100 km to około 4 złote), z drugiej zaś zapewniający imponujące osiągi.

Moc 41 KM pozwala na przyspieszenie od 0 do 100 km/h w niespełna... 6 sekund! Maksymalna prędkość 110 km/h pozwoli natomiast bez kompleksów wjechać na autostradę. Jedno ładowanie baterii, które trwa od 6 do 8 godzin, pozwoli na pokonanie do 150 km, w zależności od stylu jazdy. To wyniki na poziomie konkurencyjnych modeli uznanych światowych producentów.

W ramach dofinansowania unijnego, które wyniosło niespełna 20 mln zł, powstało również 200 terminali ładowania aut elektrycznych - m.in. w Krakowie, Warszawie, Mielcu, Katowicach czy w Trójmieście. Samo zbudowanie ELV001 kosztowało natomiast ok. 8 mln zł.

Dane techniczne

Napęd: elektryczny, dwusilnikowy, na przednie koła

Moc 1 silnika: 15 kW przy 3400 obr./min

Moc maksymalna: 25 kW

Tryby jazdy: Ekonomiczny, Miejski, Sportowy

Sterowanie: elektroniczna zmiana biegów

Maksymalna prędkość: 110 km/h

Maksymalny zasięg: 150 km

Koszt ładowania: ok. 4 zł/100 km

Typ baterii: Li-polimer

Pojemność baterii: 159 Ah

Czas ładowania: 6-8 h

Koła: 195/55 R16

Nadwozie: 4-osobowe pasażerskie lub 2-osobowe towarowe

Wymiary (dł.x szer.x wys.): 3890 x 1770 x 1550 mm

Pojemność bagażnika: 310 l

Ładowność: 550 kg

Masa: 1300 kg (z bateriami)

Lusterka wsteczne: kamery i monitory LCD

Koszt budowy: 8,37 mln zł

Czas budowy: 20 mies.

Projekt i budowa prototypu samochodu z napędem elektrycznym były realizowane w ramach projektu "Budowa rynku pojazdów elektrycznych, infrastruktury ich ładowania - podstawą bezpieczeństwa energetycznego" dofinansowanego z funduszy UE w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka, Działanie 5.1.