Rozpocznij quiz
1. Przykładem klasycznego muscle cara jest:
Poprawna odpowiedź: Ford Mustang
Ford Mustang, klasyczny przedstawiciel muscle carów, zadebiutował w 1964 r. i szybko stał się ikoną amerykańskiej motoryzacji. Mustang, obok Dodge'a Challengera, Chevroleta Camaro, i Pontiaca GTO, symbolizuje główne cechy tej kategorii: imponujące osiągi i styl.
2. Co oznacza skrót "ESP" w kontekście wyposażenia samochodu?
Poprawna odpowiedź: elektroniczny program stabilizacji toru jazdy
Skrót "ESP" w kontekście wyposażenia samochodu oznacza "Electronic Stability Program". Jest to zaawansowany system bezpieczeństwa, który pomaga kierowcy utrzymać kontrolę nad pojazdem w trudnych warunkach drogowych, szczególnie podczas gwałtownego manewrowania lub na śliskiej nawierzchni. System ESP monitoruje prędkość pojazdu, kąt skrętu kierownicy oraz prędkość obrotową kół, i w razie wykrycia ryzyka utraty kontroli nad pojazdem, automatycznie interweniuje, regulując moc silnika i aktywując hamulce na poszczególnych kołach, aby pomóc kierowcy utrzymać pojazd na właściwym torze jazdy.
3. Jak nazywa się system napędowy, w którym moc jest przekazywana na wszystkie koła pojazdu?
Poprawna odpowiedź: AWD
AWD, czyli All Wheel Drive – to jeden ze skrótów, pod którymi występuje napęd pojazdu na wszystkie koła. Zaletą takiego rozwiązania jest poprawa trakcji, co przydaje się nie nawierzchniach o kiepskiej przyczepności. Napęd może być stały lub dołączany (automatycznie lub manualnie). W autach elektrycznych i niektórych hybrydach napęd taki bywa realizowany poprzez osobne silniki dla każdej z osi.
4. Jednostką miary momentu obrotowego jest:
Poprawna odpowiedź: niutonometr
Niutonometr (Nm) to jednostka momentu obrotowego, która określa siłę wytwarzaną przez silnik. W dużym uproszczeniu, z dwóch najważniejszych parametrów określających osiągi silnika, moc maksymalna odpowiada za to, do jakiej prędkości uda się rozpędzić pojazd, a moment obrotowy to ten parametr, który decyduje o tym, jak łatwo silnik wprawi w ruch auto. Poza maksymalną wartością momentu obrotowego ważne jest też to, jaki jest przebieg krzywej tego momentu, w jakim zakresie obrotów dostępna jest jego najwyższa wartość.
5. Która firma motoryzacyjna wprowadziła na rynek model Testarossa?
Poprawna odpowiedź: Ferrari
Ferrari Testarossa to legendarny model sportowego samochodu produkowanego przez włoską firmę Ferrari w latach 80. i na początku lat 90.
6. Skąd pochodzi marka Koenigsegg?
Poprawna odpowiedź: Szwecja
Marka Koenigsegg pochodzi ze Szwecji. Została założona w 1994 r. przez Christiana von Koenigsegga z zamiarem produkcji supersamochodów o wysokiej wydajności.
7. NISMO to oficjalny dział tuningu i sportów motorowych:
Poprawna odpowiedź: Nissana
Nismo to dział sportów motorowych i tuningowy należący do Nissana. Założony w 1984 r., ma za zadanie rozwijać i wprowadzać na rynek zaawansowane technologicznie wersje standardowych modeli japońskiego producenta. Działalność Nismo obejmuje zarówno profesjonalny motorsport, w którym uczestniczą samochody wyścigowe, jak i produkcję oraz sprzedaż samochodów, części i akcesoriów.
8. Samochody Alfa Romeo najwyższej klasy (i osiągów) oznaczane są symbolem:
Poprawna odpowiedź: czterolistnej koniczyny
Quadrifoglio Verde (zielona czterolistna koniczyna) to oznaczenie używane przez Alfa Romeo dla modeli najwyższej klasy. Pochodzi od symbolu, który został po raz pierwszy użyty w 1923 r. przez Ugo Sivocci, kierowcę wyścigowego, który malował zieloną koniczynę na swoim samochodzie. Niedługo po tym, jak Sivocci wygrał swoje pierwsze ważne wyścigi, stał się on szczęśliwym talizmanem dla marki i zaczął być widoczny na samochodach włoskiego producenta. Współcześnie Quadrifoglio Verde jest znakiem rozpoznawczym sportowych i ekskluzywnych wersji samochodów Alfa Romeo. Modele oznaczone tym symbolem charakteryzują się lepszymi osiągami oraz często unikatowymi elementami stylistycznymi i wykończeniowymi, które odróżniają je od standardowych wersji.
9. Samochody Opla są sprzedawane w Wielkiej Brytanii jako marka:
Poprawna odpowiedź: Vauxhall
Opel to niemiecka marka samochodów, która jest sprzedawana w większości krajów Europy pod właśnie taką nazwą. Jednak na rynku brytyjskim modele te oferowane są pod marką Vauxhall. Historia tej specyficznej zmiany nazwy sięga początków XX w., kiedy to brytyjska firma Vauxhall została przejęta przez amerykański koncern General Motors, który później nabył także niemieckiego Opla. Od tego czasu samochody Opla sprzedawane w Wielkiej Brytanii noszą nazwę Vauxhall, choć są bardzo podobne lub identyczne z ofertą Opla w innych krajach. Nie zmieniło się to nawet wtedy, kiedy Opla i Vauxhalla przejął francuski koncern PSA, ani później, gdy grupa ta weszła w skład globalnego koncernu Stellantis.
10. "Huayra" to model:
Poprawna odpowiedź: Pagani
Pagani Huayra, włoski supersamochód zaprezentowany w 2011 r., jest następcą ikonicznej Zondy. Nazwa nawiązuje do boga wiatru, co oddaje porywające osiągi: silnik V12 6.0 od Mercedes-AMG generuje ponad 700 KM. Ograniczona produkcja podkreśla ekskluzywność tego modelu.
11. Na Malcie obowiązuje ruch:
Poprawna odpowiedź: lewostronny
Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny.
12. Kolumna MacPhersona to element:
Poprawna odpowiedź: zawieszenia pojazdu
Kolumna MacPhersona to rodzaj kolumny resorującej – element zawieszenia pojazdu, skonstruowany w taki sposób, że amortyzator zamontowany w specjalnej obudowie, z umieszczoną na nim sprężyną, pełni jednocześnie rolę elementu tłumiącego drgania, resorującego i prowadzącego koło. Taka konstrukcja jest lekka, zajmuje mało miejsca, jest też tania i prosta w produkcji.
13. Klasyczny dystans w drag racingu to:
Poprawna odpowiedź: 1/4 mili
Klasyczny dystans w "drag racingu", czyli wyścigu na prostej drodze, wynosi 1/4 mili, co odpowiada około 402 m. W niektórych przypadkach, szczególnie na krótszych torach lub w niektórych kategoriach wyścigów stosuje się także dystans 1/8 mili, czyli około 201 m.