Projektant wyłoniony w nieograniczonym przetargu otrzyma zadanie opracowania elementów koncepcji programowej Wschodniej Obwodnicy Warszawy w ramach drogi krajowej nr 17, takich jak: zajętość terenu pod budowę drogi czy szczegółowe badania warunków geologicznych – informuje na swojej stronie Generalna dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Dziesięciokilometrowy fragment drogi ekspresowej, zamykający całą obwodnicę Warszawy, będzie składał się z dwóch jezdni po trzy pasy ruchu w każdym z kierunków. Trasa będzie przebiegać przez gminy Zielonka i Sulejówek oraz dwie warszawskie dzielnice – Wesoła i Rembertów. Powstaną na niej dwa węzły: Rembertów i zjazd techniczny dla wojska o nazwie Poligon.

Do rozpoczęcia budowy jeszcze daleko... W czwartym kwartale 2020 roku ma zostać ogłoszony przetarg w systemie „Projektuj i buduj”. Zgodnie z planowanym harmonogramem umowa z wykonawcą zostanie podpisana w drugim kwartale 2021 roku, a prace budowlane rozpoczną się w czwartym kwartale 2022 roku.

Szacuje się, że łączny koszt inwestycji, na który składają się: przygotowanie dokumentacji, wykup gruntów i sama budowa, wyniesie ok. 1,2 mld zł.

Wschodnia Obwodnica Warszawy Foto: GDDKiA
Wschodnia Obwodnica Warszawy

Obecnie trwa budowa drugiej części Południowej Obwodnicy Warszawy w ramach trasy S2 - od węzła Puławska do węzła Lubelska. Droga powinna zostać oddana do użytku w trzecim kwartale 2020 roku.