• Zakaz przemieszczania się od wieczora 31 grudnia 2020 do rana 1 stycznia ma zniechęcić ludzi do uczestnictwa w przyjęciach sylwestrowych
  • Przedłużono zakaz przemieszczania się bez opieki dzieci i młodzieży w wieku do lat 16 w godzinach 8:00-16:00
  • Z pewnymi wyjątkami, m.in. dla kierowców transportu drogowego, od 31 grudnia do 17 stycznia wprowadzono zakaz świadczenia usług hotelarskich
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Rząd w związku z epidemią koronawirusa zdecydował się na zakaz przemieszczania od godziny 19 dnia 31 grudnia do godziny 6 rano 1 stycznia. Dozwolone jest jedynie przemieszczanie się, po pierwsze, w celach służbowych lub zawodowych albo w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej, po drugie, związane z zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego. „Zakaz przemieszczania się” dotyczy wszelkich form transportu: pieszo, samochodem, rowerem, itp.

Ograniczenia związane z koronawirusem - rząd nie chce imprez sylwestrowych

„Rząd zmusza mnie do całonocnego melanżu” – narzekają jedni, a drudzy zapowiadają, że się nie podporządkują zakazowi. Rozporządzenie wydane jest – jak podkreśla rząd – na podstawie ustawy, ale ta nie daje rządowi prawa do zakazywania przemieszczania się, a jedynie do określania sposobu przemieszczania się: w maseczkach, w wyznaczonej odległości – o ile jest to uzasadnione – tak. Całkowity zakaz jest, delikatnie mówiąc – kontrowersyjny..

I choć można się spodziewać kontroli drogowych czy patroli pieszych, które będą zadawać przechodniom i kierowcom pytania o cel podróży, a także tego, że policja nieprzestrzegającym zakazu będzie proponować mandaty, to oczywiście nie ma obowiązku ich przyjmowania. Dolegliwości związane z potencjalnym stawiennictwem w sądzie są jednak oczywiste i niewątpliwie część osób zrezygnuje z wyjścia z domu.

Dzieci za dnia pozostają w domu!

Niegodna pozazdroszczenia jest sytuacja dzieci i młodzieży, którym pomimo ferii przedłużono zakaz poruszania się bez rodziców w godzinach 8:00-16:00. A zatem: za dnia tylko z rodzicami, po zmroku – jak kto chce!

Koronawirus - inne ograniczenia w związku z przemieszczaniem się

Pozostawiono wszystkie, mniej lub bardziej sensowne ograniczenia związane z przemieszczaniem się:

  • w środkach komunikacji publicznej może być jednocześnie zajętych nie więcej niż 50 proc. miejsc siedzących albo 30 proc. sumy miejsc siedzących i stojących
  • na terenie lotniska w pojazdach przystosowanych do przewozu więcej niż 9 osób może być zajętych jednocześnie 50 proc. sumy miejsc siedzących i stojących
  • w busach przystosowanych do przewozu 7-9 osób mogą w jednym czasie jechać nie więcej niż 4 osoby (ograniczenie nie dotyczy osób zamieszkujących wspólnie i wszelkiego rodzaju służb mundurowych). Jeśli ktoś ma potrzebę przewiezienia np. 5 osób w pojeździe – musi mieć do dyspozycji mniejszy pojazd.
  • Obowiązek zakrywania ust i nosa nie dotyczy m.in. prywatnych samochodów, a w transporcie publicznym – dzieci do ukończenia 5. roku życia
  • Maseczki nie są obowiązkowe na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaży; zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe – poza wymienionymi miejscami – także podczas uprawiania sportów, np. jazdy na rowerze.

Inne ograniczenia: hotele wstrzymują działalność

Przewidziano wyjątki pozwalające na pracę hotelarzom czy właścicielom pensjonatów, ale są to wyjątki nieliczne i nie pozwalające większości z nich na normalną, jakkolwiek opłacalną działalność. Wyjątki: z noclegów mogą korzystać przedstawiciele zawodów medycznych, kierowcy transportu drogowego, załogi lotnicze, obsługa pociągów, ekipy naprawiające kluczową infrastrukturę, przedstawiciele służb mundurowych, itp. Mogą pracować hotele robotnicze. Oznacza to jednak, że wyjazdy samochodem na ferie do pensjonatu nie są możliwe, chociaż... w zaistniałej sytuacji pojawiają się już oferty, które sugerują możliwość obejścia rządowych zakazów związanych z epidemią COVID-129:

Zatrudnię pracownika na 1/32 etatu, zapewniam nocleg w Szczyrku, 300 metrów od wyciągu. Uwaga: opłata za 2-tygodniowe praktyki i szkolenie wstępne!

Zakaz prowadzenia usług związanych z kulturą i sportem – ale z wyjątkiem kasyn!

Co najmniej do 17 stycznia nie będą działać baseny, siłownie, aquaparki, kluby fitness, kina, teatry, etc. Osoby żądne rozrywek będą natomiast mogły udać się do jednego z kasyn, które mogą działać bez przeszkód na zasadach zbliżonych do działania kościołów: obowiązuje limit jednej osoby na 15 metrów kwadratowych. Dlaczego tak? Rząd nie wie albo nie chce powiedzieć, ale pod naporem medialnej krytyki obiecuje wycofać się z wyjątku przewidzianego dla kasyn.

Sklepy - zamknięte, ale nie wszystkie!

Otwarte będą, także te umiejscowione w galeriach handlowych, sklepy prowadzące sprzedaż artykułów pierwszej potrzeby: żywności, artykułów higienicznych, produktów leczniczych, gazet, artykułów dla zwierząt domowych, części i akcesoriów do samochodów i motocykli, paliw. Do artykułów pierwszej potrzeby zaliczono artykuły budowlane i... meble. W większości sklepów (nie dotyczy m.in. meblarskich) do 17 stycznia w dni powszednie mają obowiązywać godziny dla seniorów w godzinach 10:00-12:00.