Absolwent Akademii Młodych Talentów ORLEN Team Kuba Piątek przekroczył linię mety z dwudziestym czwartym czasem wśród motocyklistów.

Dobrze na pierwszym odcinku zaprezentował się szlifujący formę przed Dakarem, Kuba Przygoński pilotowany przez Toma Colsoula. Pomimo drobnych problemów technicznych z intercomem, Polak stracił do lidera tylko sześć minut, meldując się na mecie na dziewiątym miejscu. Dzisiejszy etap wygrał zdobywca Pucharu Świata Katarczyk Nasser Al-Attiyah przed Finem Mikko Hirvonenem i Hiszpanem Carlosem Sainzem.

„Dzisiaj wystartowaliśmy na trasę jako pierwsza załoga. Nigdy wcześniej nie miałem okazji prowadzić rajdu. Od startu musieliśmy utrzymywać dobre tempo i bezbłędnie nawigować. W połowie trasy straciliśmy łączność i do mety musieliśmy z Tomem nawigować na migi. Mimo problemów z intercomem udało się bezpiecznie i z dobrym czasem osiągnąć linię mety” - powiedział Kuba Przygoński. „Rok temu debiutowałem na pustyni za kierownicą rajdówki. Dzisiaj mogłem sprawdzić czasy. W porównaniu do zeszłorocznego przejazdu nadrobiłem aż sześć minut. To pokazuje, jak dużo udało mi się wypracować przez dwanaście miesięcy intensywnych treningów” – dodał zawodnik ORLEN Team

W motocyklowej stawce najszybszy był Australijczyk Toby Price. Drugi w klasyfikacji łącznej jest Argentyńczyk Kevin Benavides, a trzeci Brytyjczyk Sam Sunderland. Absolwent Akademii ORLEN Team po trzech odcinkach specjalnych zajmuje dwudzieste czwarte miejsce .

„Dzisiejszy etap składał się z dwóch odcinków specjalnych o łącznej długości 120 km. Od startu jechałem równym tempem kontrolując sytuację na trasie. Cieszę się, że mimo kilkumiesięcznej przerwy w startach, utrzymuję kontakt z najlepszymi zawodnikami cross country na świecie. Z każdym przejechanym kilometrem czuję się coraz pewniej. Do optymalnej formy jeszcze trochę brakuję, ale jestem optymistą.” – powiedział Kuba Piątek

Na kolejnym etapie zawodnicy mają do przejechania trasę o długości 554 kilometrów, z czego 291 km stanowi odcinek specjalny.

Etap 1 - Rallye OiLibya Maroc - Samochody

1.Nasser Al-ATTIYAH/Mathieu BAUMEL (QAT/FRA) 1:29:59

2.Mikko HIRVONEN/ Michel PERIN (FIN/FRA) +1:07

3.Carlos SAINZ/Lucas CRUZ (ESP) +1:46

4.Nani ROMA/Alex HARO (ESP) +2:38

5.Yazeed AL-RAJHI/Timo GOTTSCHALK (SAU/DEU) +4:32

6.Erik VAN LOON/Wouter ROSEGAAR (HOL) +5:02

7.Orlando TERRANOVA/Paulo FIUZA (ARG) +5:33

8.Vladimir VASILIEV/Konstantin ZHILTSOV (RUS) +5:55

9.Kuba PRZYGOŃSKI/Tom COLSOUL (POL/BEL) +6:33

10.Khalid AL. QASSIMI/Xavier PANSERI (ZEA/FRA) +9:49

Etap 1 - Rallye OiLibya Maroc - Motocykle

1.Toby PRICE (AUS) 1:36:16

2.Kevin BENAVIDES (ARG) +1:06

3.Sam SUNDERLAND (GBR) +1:34

4.Ricky BRABEC (USA) +2:53

5.Paulo GONCALVES (POR) +3:18

6.Matthias WALKNER (AUS) +4:26

7.Pablo QUINTANILLA (CHI) +5:03

8.Juan PEDRO GARCIA (ESP) +5:06

9.Alessandro BOTTURI (ITA) +5:16

10.Xavier DE SOULTRAIT (FRA) +5:55

...

21.Adam TOMICZEK (POL) +14:08

25.Kuba PIĄTEK (POL) +16:51