Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek "zlitował" się nad zmotoryzowanymi i ogłosił promocję, w której każdy kierowca, należąc do programu lojalnościowego Vitay od 27 czerwca z aplikacją lub od 1 lipca z kartą otrzyma rabat na paliwo w wysokości 30 groszy na litrze. Jeszcze lepiej mają posiadacze Karty Dużej Rodziny. Oni będą mogli tankować z rabatem 40 groszy. Promocja ma trwać do końca wakacji. Wszystko wydaje się proste.

To jednak nie wszystko, bowiem są pewne haczyki. Za jednym razem można zatankować maksymalnie 50 litrów promocyjnego paliwa. Co więcej, z takiego rabatu można skorzystać jedynie trzy razy w miesiącu. To oznacza, że w ciągu miesiąca maksymalna oszczędność wyniesie 45 zł, a dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny 60 zł. No właśnie, ale niektórzy nawet tyle nie będą w stanie zaoszczędzić.

Masz mały zbiornik? Bierz kanistry

Wszystko przez pojemność zbiorników paliwa w autach. Mniejsze auta miejskie często mają zbiorniki, których pojemność nierzadko wynosi 30-40 litrów. Przy założeniu, że tankowalibyśmy 30 litrów trzy razy w miesiącu, nasza oszczędność topnieje do 27 zł. Jedynym sposobem na dodatkowy rabat jest dolanie braków do kanistrów, tak by wykorzystać pełny potencjał.

Ponadto nawet jeśli mamy zbiornik o pojemności 50 litrów, to pełną oszczędność dałoby się osiągnąć, przyjeżdżając na stację jedynie na oparach.

Przy dużym baku też trzeba liczyć

Z drugiej strony kierowcy posiadający samochody z większymi bakami, przekraczającymi 50 litrów, też muszą się pilnować, jeśli chcą w całości wykorzystać promocję. W przypadku zatankowania większej ilości paliwa tylko pewna jego część będzie tańsza. Ponadto, jeśli nie jeździmy wystarczająco dużo, po prostu nie damy rady wypalić tyle paliwa, aby wykorzystać potencjał. Lepiej po prostu zatankować 50 litrów, nie więcej i nie mniej.

Oczywiście, można też próbować założyć kolejną kartę lojalnościową na przykład na członka rodziny, wtedy z promocji można będzie skorzystać sześć razy. To dobre wyjście dla kogoś, kto bardzo dużo jeździ, ma mały zbiornik paliwa i nie chce bawić się w tankowanie kanistrów.