Rozpocznij quiz
1. "Lądy i morza przemierzam. Kulę ziemską z otwartym czołem. / Polski mam paszport na sercu. Skąd? – pytam, skąd go wziąłem?/ A wziąłem go z dumy i trudu, ze znoju codziennej pracy. / Ze stali, z żelaza, z węgla, / A węgiel to koks, to antracyt". W którym filmie mogliśmy usłyszeć taką mowę przy wydawaniu paszportu?
Poprawna odpowiedź: w "Misiu"
W PRL-u zdobycie paszportu było nie lada wyczynem, porównywalnym z otrzymaniem talonu na poloneza. Niektórzy z czterostronicowym wnioskiem o wydanie wymarzonego dokumentu zwracali się po kilka lub kilkanaście razy, a i tak najczęściej otrzymywali odmowę – oczywiście bez podania przyczyny. Scena z "Misia", choć w przejaskrawiony sposób, doskonale puentuje ówczesne starania o paszport.
2. Zaparkowane auto z przyczepą kempingową to:
Poprawna odpowiedź: Fiat 600
W czasach, w których nikt nawet nie śnił o kamperach, prawdziwym luksusem była przyczepa kempingowa — najlepiej kultowy model N126. Była tak mała, że radził sobie z nią nawet "maluch", czy Fiat 600. A trzeba przyznać, że kempingi wówczas były bardzo popularne i podczas wakacji pękały w szwach.
3. Pracownicy kolei i ich rodziny mogli skorzystać ze specjalnego rodzaju wakacyjnego wypoczynku. Chodzi o:
Poprawna odpowiedź: wczasy wagonowe
Dobry pracownik, to wypoczęty pracownik. W PRL-u zapewniano mu nie tylko etat, ale i zasłużony odpoczynek podczas wakacji. Pracownicy kolei do dziś pamiętają wczasy wagonowe. W wagonach ustawionych na bocznicy mieszkały poupychane całe rodziny i nikt nie narzekał na brak klimatyzacji...
4. Mieszkańcy miast bardzo często wybierali się na własną rękę na wieś i jako letnicy mieszkali u gospodarzy. Dofinansowanie od zakładu pracy do takiego wypoczynku nazywano:
Poprawna odpowiedź: wczasami pod gruszą
Wczasy pod gruszą to rodzaj wczasów samodzielnie finansowanych przez pracownika, a następnie refundowanych przez pracodawcę z funduszu świadczeń socjalnych. W PRL-u taki rodzaj turystyki był szczególnie popularny.
5. Jaki tytuł nosił nadawany co niedzielę popularny program telewizyjny poświęcony podróżom po świecie?
Poprawna odpowiedź: "Klub sześciu kontynentów"
Oknem na świat był dla polskiego obywatela program podróżniczy emitowany w Telewizji Polskiej pt. "Klub sześciu kontynentów" (z podtytułem "Kawiarenka pod globusem"). Na antenie gościł ponad 20 lat (1969 r.—1988 r.), a prowadził go Ryszard Badowski.
6. "Jak co roku w (...) / Gdy zaczyna się upał / Słychać wielki szum / Można spotkać golasa / Jak na plaży w Mombassa / Golców cały tłum. / Znów się będą rozbierać / Miss Natura wybierać /Przez wieś przebiegł dreszcz / W krzakach siedzą tekstylni / Gryzą palce bezsilni / Zaklinają deszcz." – śpiewał Zbigniew Wodecki o pewnej nadmorskiej miejscowości, która w PRL-u zasłynęła dzięki nudystom. Chodzi o...
Poprawna odpowiedź: Chałupy
Chałupy stały się popularne w latach 60., kiedy to zagubioną wśród piachów rybacką osadę upodobali sobie zarówno znani polscy artyści, jak i miłośnicy opalania nago. Ale cała Polska usłyszała o Chałupach dzięki przebojowi Zbigniewa Wodeckiego — "Chałupy Welcome To".
7. Ten flagowy polski liniowiec był dumą narodu i synonimem luksusu. Jak nazywał się statek, którym na wakacyjny rejs do USA mogli się wybrać tylko wybrani obywatele?
Poprawna odpowiedź: TSS "Stefan Batory"
Statek TSS "Stefan Batory" był najbardziej luksusowym środkiem transportu w Polsce Ludowej. Okręt mógł zabrać na pokład ponad 780 pasażerów (45 miejsc w klasie pierwszej) oraz 331 osób załogi (251 osób obsługi hotelowej oraz 81 oficerów i mechaników). Kino, basen, sauna, kawiarnie, restauracje i nienaganna obsługa na najwyższym poziomie – to wszystko sprawiało, że wycieczkowiec miał zawsze komplet pasażerów. Na Batorym do USA dopłynęli też Kargul i Pawlak w filmie "Kochaj albo rzuć".
8. Pierwszym polskim biurem podróży...
Poprawna odpowiedź: był Orbis
Polskie Biuro Podróży "Orbis" powstało w 1920 r. we Lwowie. W PRL-u było to główne biuro, które zajmowało się organizowaniem wyjazdów zagranicznych Polaków, przede wszystkim do krajów bloku wschodniego. Były to pobyty nad Morzem Czarnym, jeziorem Balaton i na jugosłowiańskim wybrzeżu Adriatyku czy rejsy Batorym.
9. Prawda czy fałsz? Najprościej w latach 70. i 80. można było wyjechać na zagraniczne wakacje do domoludów.
Poprawna odpowiedź: nie
To była pułapka. Chodziło oczywiście o "demoludy", czyli państwa bloku wschodniego – tak je wtedy potocznie nazywano. Należały do nich: Ludowa Republika Bułgarii, Republika Czechosłowacka, Polska Rzeczpospolita Ludowa, Rumuńska Republika Ludowa, Węgierska Republika Ludowa i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Wyjazd do nich nie był specjalnie reglamentowany. W latach 70. wystarczało mieć dowód osobisty z odpowiednim stemplem, który upoważniał do przekroczenia granicy.
10. Który z zagranicznych kurortów w PRL-u doczekał się określenia "Las Vegas Europy Wschodniej"?
Poprawna odpowiedź: Słoneczny Brzeg w Bułgarii
Wakacje w Bułgarii były przed laty jednym z największych wakacyjnych marzeń Polaków. Nad Morzem Czarnym turyści z Polski mieli nie tylko gwarancję lepszej pogody niż nad Bałtykiem, ale też szansę na to, by spotkać wielu rodaków. Do najchętniej wybieranych kurortów należały Złote Piaski lub bardziej luksusowy – Słoneczny Brzeg. Ten drugi określano mianem "Las Vegas Europy Wschodniej".
11. Co oznaczał skrót FWP?
Poprawna odpowiedź: Fundusz Wczasów Pracowniczych
Fundusz Wczasów Pracowniczych powstał po II wojnie światowej i był przedsiębiorstwem do promocji turystyki zorganizowanej, które zapewniało pracownikom państwowych zakładów wypoczynek na preferencyjnych zasadach. Wszystko oczywiście zorganizowane pod dyktando Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
12. Które z poniższych stwierdzeń jest fałszywe?
Poprawna odpowiedź: W grudniu 1978 r. wprowadzono paszporty wieloletnie, na wszystkie kraje świata
Paszporty wieloletnie, umożliwiające podróżowanie po wszystkich krajach świata wprowadzono dopiero w grudniu 1988 r.
13. Takie samochody zaczęto produkować w latach:
Poprawna odpowiedź: 70.
Fiat 126 pojawił się w 1972 r.
14. Ta miejscowość w PRL-u była popularnym kierunkiem wakacyjnych podróży. Jakie miasto widzisz na zdjęciu?
Poprawna odpowiedź: Sopot
Bogatsi obywatele w PRL-u mogli sobie pozwolić na wypoczynek w górach w Zakopanem, nad mazurskimi jeziorami lub nad Bałtykiem – w kurortach w Krynicy, Mielnie czy Sopocie.
15. Prawda czy fałsz? Wkładka paszportowa w latach 60. i 70. upoważniała wyłącznie do podróżowania po krajach tzw. demokracji ludowej.
Poprawna odpowiedź: tak
Wkładka paszportowa była dokumentem podróży wydawanym polskim obywatelom w latach 60. i 70. Umożliwiała przekraczanie granic w obrębie krajów bloku wschodniego. Wkładka nie posiadała zdjęcia – ważna była tylko łącznie z polskim dowodem osobistym.