Auto Świat Wiadomości Aktualności Polacy pokochali car sharing. Coraz szybciej przybywa tego typu aut na ulicach

Polacy pokochali car sharing. Coraz szybciej przybywa tego typu aut na ulicach

Autor Piotr Karczmarczyk
Piotr Karczmarczyk

Auta na minuty stają się coraz popularniejsze, floty się rozrastają, przybywa nowych operatorów, a niektóre firmy myślą o ekspansji poza granice kraju. Według ekspertów w 2019 r. mocno wzrośnie liczba aut, skuterów i rowerów wynajmowanych na minuty.

Car-sharing
Patryk Czornij / Traficar
Car-sharing

Według raportu firmy DataArt zajmującej się konsultingiem technologicznym, w Polsce działa już 21 firm, które zajmują się wypożyczaniem różnego rodzaju pojazdów na minuty. Flota dostępna w ramach „sharingu” tylko w 7 największych ośrodkach miejskich w Polsce wyniosła na koniec grudnia 2018 roku 18 300 pojazdów i innych środków transportu.

W tym gronie najwięcej jest rowerów, ale samochody (spalinowe, hybrydowe i elektryczne) stanowią drugą, największą liczebnie grupę pojazdów. Ich suma w grudniu wyniosła niecałe 3800 aut. Na koniec 2018 roku największa sieć funkcjonowała w Warszawie – było to 1600 pojazdów, które obsługiwali czterej różni dostawcy.

Obok aut osobowych, pojawia się także coraz cześciej auta dostawcze o dmc do 3,5 tony. Według raportu firmy DataArt na ulicach największych miast rozmieszczone są 234 auta tego typu. Co ciekawe 11 z nich to auta elektryczne lub hybrydowe.

Coraz więcej aut elektrycznych

Wśród flot „sharingowych” auta elektryczne stanowią największą grupę, ale trzeba pamiętać, że duża cześć z nich to skutery i hulajnogi. Według danych zebranych na potrzeby raportu w sieci aut „na minuty” jeździ aktualnie 1500 aut hybrydowych oraz 245 pojazdów elektrycznych (w tym 11 samochodów dostawczych). W tym samym czasie w ofercie firm współdzielących auta znajdowało się 2267 samochodów spalinowych.

Sumując wszystkie pojazdy hybrydowe i elektrycznie (włączając do tego skutery i hulajnogi) najwięcej z nich jeździ po Warszawie – łącznie ponad 1900 sztuk. Stanowi to 46 proc. łącznej floty elektrycznej i hybrydowej w Polsce. Największymi dostawcami w tej kategorii są: Panek (samochody hybrydowe), Lime (hulajnogi elektryczne) oraz Blinkee.city (skutery elektryczne).

Car sharing rozkwita

Z badań wynika, że prawie dwie trzecie firm „sharingowych” planuje w tym roku objęcie swoją ofertą kolejnych miast, także tych mniejszych, a niektórzy nie wykluczają ekspansji za granicę. Z kolei połowa firm zapowiada odnowienie już posiadanej floty, a 86 proc. operatorów deklaruje jej powiększenie.  

Autor Piotr Karczmarczyk
Piotr Karczmarczyk
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków