• W przetargu na terenówki wzięła udział tylko jedna marka – Toyota
  • Trzech dealerów (z Katowic, Siedlec i Zabrza) zaoferowało ten sam model – Toyotę Land Cruiser
  • Nieoznakowane radiowozy powinny trafić do policjantów pod koniec listopada 2019 roku

Komenda Główna Policji inwestuje w nowe samochody terenowe. Dla swoich terenowych jednostek potrzebuje łącznie 21 nowych nieoznakowanych aut. Według planów pojazdy powinny trafić do funkcjonariuszy jeszcze w tym roku. Termin realizacji zamówienia jest dość krótki - zwycięzca ma czas na realizację zamówienia do 29 listopada 2019 roku.

Co ciekawe, w przetargu na terenówki wzięła udział tylko jedna marka – Toyota. Trzech dealerów (z Katowic, Siedlec i Zabrza) zaoferowało ten sam model – Toyotę Land Cruiser z dieslem 2,8 l o mocy 177 KM i automatyczną skrzynią biegów. Zwycięzca, czyli Toyota Katowice, zainkasuje 4,05 mln zł za 21 samochodów. Wychodzi niecałe 193 tys. zł za jeden egzemplarz.

W wymaganiach technicznych określono nie tylko rodzaj napędu (4x4 i automat), ale także m.in. oczekiwania w kwestii prędkości maksymalnej - powinna być nie mniejsza niż 170 km/h. Land Cruiser mieści się zatem z dość skromną nadwyżką, gdyż deklarowana prędkość maksymalna wynosi 175 km/h.

Policjanci szczegółowo określili wymagania dotyczące wyposażenia. Prócz fabrycznego kompletu opon letnich lub wielosezonowych, w zamówieniu wspomniano o oponach śniegowych i zimowych. Na liście znalazły się także takie dodatki jak m.in. kierownica wielofunkcyjna, kamera cofania, ciemna tapicerka, elektrycznie sterowane i podgrzewane lusterka zewnętrzne, światła przeciwmgielne, reflektory ksenonowe (lub LED) czy automatyczna klimatyzacja. W nieoznakowanym radiowozie powinny być także co najmniej dwa głośniki, dwa gniazda USB (zasilanie m.in. 2A) oraz fabryczne radio z zestawem głośnomówiącym Bluetooth.

Jak przystało na policyjny radiowóz potrzebne będą także odpowiednie środki łączności. Nie zabraknie zatem radiotelefonu oraz kompletu anten. Bez zakamuflowanych lamp sygnalizujących uprzywilejowanie też się nie obędzie.