Podstawową polisą jest OC. Jej zakres ochrony i szczegółowe warunki określone są przez prawo. To ubezpieczenie zapewnia nam ochronę w zakresie odpowiedzialności cywilnej, co oznacza, że jeśli spowodujemy wypadek, to koszty naprawy samochodów pozostałych uczestników kolizji pokryje nasz ubezpieczyciel. My jednak z tej polisy nie otrzymamy ani grosza.

Ograniczona odpowiedzialność

Koszty naprawy naszego auta może pokryć jedynie polisa AC (autocasco). Przed wybraniem ubezpieczyciela warto jednak dokładnie prześledzić warunki ogólne polisy, gdyż żadne towarzystwo nie wypłaci odszkodowania za wypadek, który spowodowała osoba bez prawa jazdy, nietrzeźwa lub pod wpływem narkotyków. Nie mamy co liczyć na pieniądze, jeśli dopuściliśmy się rażącego zaniedbania - np. ukradziono nam samochód, w którym zostały kluczyki i dokumenty. Ubezpieczyciele nie biorą też odpowiedzialności za auta uszkodzone w czasie strajków, blokad dróg, wojen, rajdów i zakładów.

AC nie obejmuje odszkodowań dla kierowcy i pasażerów samochodu. Aby je otrzymać, trzeba najpierw wykupić polisę NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) i upewnić się, że chroni ona życie i zdrowie nie tylko kierowcy, ale i pozostałych osób w samochodzie.

Polisa autocasco na niewiele się zda, gdy auto odmówi posłuszeństwa. Wtedy docenimy przydatność ubezpieczenia assistance, zapewnionego przez producenta samochodu lub towarzystwo ubezpieczeniowe.

Zróżnicowane oferty

Przed podpisaniem umowy, należy dokładnie przeczytać warunki ubezpieczenia. Niektóre towarzystwa oferują bowiem bardzo okrojony zakres usług, podczas gdy inne zapewniają np. bezpłatny dowóz paliwa, trzygwiazdkowy hotel dla wszystkich pasażerów na czas naprawy, auto zastępcze lub lotnicze bilety powrotne do domu. Możliwe jest pokrycie kosztów adwokata, który będzie nas reprezentował przed sądem w sprawie za spowodowanie kolizji.

Ubezpieczenia z reguły obowiązują na terenie Polski i innych krajów Unii Europejskiej. Wybierając się jednak poza granice Wspólnoty, trzeba wykupić, a częściej po prostu odebrać, tzw. zieloną kartę. Warto ją mieć, gdy podróżujemy po Europie. Jest ona napisana w kilku językach więc w razie stłuczki nie będziemy mieli problemów z przetłumaczeniem rubryk formularza.

Dobre i tanie polisy

Żeby wybrać dobre ubezpieczenie, warto przejrzeć przynajmniej kilka ofert. Najłatwiej to zrobić w agencjach ubezpieczeniowych, które mają podpisane umowy z kilkoma towarzystwami. Ostatnio coraz popularniejsze są internetowe hipermarkety ubezpieczeniowe, gdzie po wypełnieniu ankiety system sam przedstawia kilka najkorzystniejszych cenowo ofert.

Ceny polis zależą nie tylko od marki i wieku samochodu. Również od posiadanych zniżek, miejsca zarejestrowania auta, rocznych przebiegów, wieku i liczby kierowców. Często zapłacimy mniej, jeżeli wszystkie polisy wykupimy jako pakiet w jednej firmie. Wysokość składki wzrośnie natomiast, gdy będziemy chcieli ją płacić w ratach.

Jeżeli cena i zakres ubezpieczenia nam odpowiadają, zostaje już tylko podać swój adres na stronie ubezpieczyciela, a polisa zostanie przysłana pocztą lub dostarczona przez agenta. W wielu firmach ubezpieczenia można zawierać telefonicznie.