Ta seria od 2010 roku towarzyszy wyścigom Formuły 1. Obecnie wykorzystuje się w niej samochody Dallara GP3/13 napędzane 3.4-litrowymi silnikami V6 firmy AER (Advanced Engine Research) o maksymalnej mocy 400 KM. Wśród 24 kierowców, którzy wystartują w sezonie 2015 znalazła się dwójka młodych Polaków.

Foto: Auto Świat
Artur Janosz

Jednym z nich jest 21-letni Artur Janosz z Pszczyny. Artur rozpoczynał ściganie od kartingu. W 2012 roku wraz z Maciejem Stańcą na Ferrari 430 GT3 wywalczył tytuł mistrza Polski w wyścigach długodystansowych. W następnym sezonie wystartował w zawodach jednomiejscowych bolidów – Euro F3 Open, w których zajął 13. miejsce. Rok póżniej po zmianie nazwy tej serii na Euroformula Open poszło mu już dużo lepiej. Tym razem wywalczył wicemistrzostwo. W GP3 Series Janosz podpisał kontrakt z ekipą Trident Racing.

Foto: Auto Świat
Aleksander Bosak

Drugim z naszych kierowców w GP3 Series jest rówieśnik Artura – Aleksander Bosak. Aleksander karierę w jednomiejscowych samochodach wyścigowych rozpoczął w 2012 roku w Formule Renault 2.0. W tej kategorii ścigał się w różnych seriach: pucharach Europy, Północnoeuropejskim (NEC) i Alpejskim (ALPS). Najlepszy jego wynikiem była 11 lokata w ALPS w klasyfikacji generalnej sezonu 2014. W GP3 Series Bosak reprezentować będzie jeden z najbardziej utytułowanych teamów – Arden International, w barwach którego jeździli Heikki Kovalainen, Bruno Senna, Sebastien Buemi, Carlos Sainz Jr i Daniił Kwiat.