Tegoroczna edycja eko-maratonu będzie rozgrywana na ulicach jednej z największych europejskich metropolii. Na torze wytyczonym w Rotterdamie będą ze sobą konkurowały zawodnicy z 24 krajów w tym z Polski. To coraz bardziej popularne zawody, na liście uczestników zostało wpisanych ponad 220 drużyn.

Tor poprowadzony ulicami miasta ma przybliżyć warunki codziennej jazdy miejskiej, składa się on między innymi z z pięciu zakrętów pod kątem 90 stopni.Wybór Rotterdamu nie był przypadkowy, to miasto ubiega się o miano zielonej stolicy Europy.

Polscy studenci na Eco-Marathonie Foto: Auto Świat
Polscy studenci na Eco-Marathonie

Ten wyjątkowy wyścig polega na pokonaniu jak największej odległości przy zużyciu minimalnej ilości paliwa. Każdy z teamów sam opracował i zbudował swój samochód. To technologiczne współzawodnictwo ma na celu wyszukanie najbardziej ekonomicznych, a jednocześnie ekologicznych rozwiązań technicznych.

Polskę na maratonie będzie reprezentowało dziewięć zespołów:KAP 1 – Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej,SiMR Team – Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej,Team High Octane - Wydział Mechaniczny Politechniki Lubelskiej,Mietek Team – Wydział Mechaniczny Politechniki Gdańskiej,Elvic Team - Wydział Mechaniczny Politechniki Lubelskiej,Smart Power – Wydział Mechaniczno Technologiczny Politechniki Śląskiej,GP Syrena – Politechnika Gdańska,Eco Zone 505- Koło Naukowe Inżynierii Materiałowej, Politechnika Lubelska.

Marek Gawroński, rzecznik prasowy Shell Polska, zachęca: "Regularnie wrastająca popularność Shell Eco - Marathon jest doskonałym przykładem na to, że w Polsce rośnie generacja młodych inżynierów pasjonujących się zrównoważonym wykorzystaniem energii. Dzięki projektowi mamy okazję zaprezentować Europie talenty naszych studentów w projektowaniu innowacyjnych rozwiązań energetycznej przyszłości."