Polska Straż Graniczna na bieżąco monitoruje sytuację na przejściach granicznych pomiędzy Polską i Ukrainą oraz na tzw. zielonej granicy. Jak przekazała PAP, szef Straży Granicznej gen. Tomasz Praga poinformował, że wszystkie przejścia działają normalnie i że na całej długości granicy polsko-ukraińskiej sytuacja pozostaje stabilna. Podczas czwartkowej (24 lutego) konferencji w siedzibie MSWiA komendant główny potwierdził, że przejścia graniczne przygotowane są na ruch osób ewakuowanych z Ukrainy oraz ruch samochodów ciężarowych.

We wcześniejszym swoim komunikacie PAP przekazała, że rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska zapewniła o gotowości pomocy uchodźcom. Cały czas wszystkie przejścia graniczne z Ukrainą są otwarte, a funkcjonariusze SG będą reagowali stosownie do zagrożenia. "Jeżeli zajdzie taka potrzeba to będą wzmacniane patrole. Naszym głównym zadaniem będzie ochrona granicy zielonej i kontrola przejść granicznych, tak jak było do tej pory" — doprecyzowała rzeczniczka i dodała, że Straż Graniczna będzie przyjmowała również wnioski o ochronę międzynarodową. Jednocześnie por. Michalska potwierdziła, że służby graniczne przygotowane są zarówno kadrowo, jak i sprzętowo.

Cała granica pomiędzy Polską i Ukrainą ma ponad 535 km długości. Bezpieczeństwa na niej strzegą dwa oddziały Straży Granicznej, tj. Nadbużański oraz Bieszczadzki. Kierowcy mają do dyspozycji osiem przejść drogowych zlokalizowanych w: Dorohusku, Korczowej, Hrebennem, Medyce, Budomierzu, Krościenku, Dołhobyczowie i Zosinie.