Właśnie tyle czasu spędzają w korkach ludzie dojeżdżający do pracy w Warszawie.Z ankiety przeprowadzonej we wrześniu wśród warszawskich kierowców wynika, że w ciągu roku podczas dojazdów do pracy spędzają 415 godzin. Jeżeli przeliczyć to na całe życie zawodowe otrzymujemy wynik 1 roku i 8 miesięcy. Jak twierdzą mieszkańcy stolicy czas dojazdu do pracy zajmuje im średnio 52 minuty. Powrót do domu trwa oczywiście niemal tyle samo.

Największym złodziejem czasu okazują się dzielnice: Wawer, Ursus, Rembertów i Białołęka (odpowiednio 85, 75, 73 i 64 minuty). Mokotów, Żoliborz i Wola mogą pochwalić się wynikiem na poziomie ok. 40 minut. Warto odnotować fakt, że mniej czasu zajmuje dojazd do centrum z poszczególnych dzielnic, ale to akurat marna pociecha, bo do akceptowalnych także nie należy.

Blisko połowa ankietowanych kierowców stwierdziła, że w najbliższym czasie spodziewa się poprawy warunków na drogach, ale trudno się z tym zgodzić. Aż 85 proc. kierowców w czasie przeprowadzania badania jechało samochodem w pojedynkę, a tylko w 3 proc. przypadków autem podróżowały 3 lub 4 osoby.

Wyniki ankiety skłoniły organizatora badania, firmę Gant Development, do przeprowadzenia nietypowego eksperymentu. Spod ratusza na Białołęce wyruszyły cztery osoby, które miały dotrzeć pod Pałac Kultury i Nauki. Samochód, rower, motocykl i komunikacja - te środki miały umożliwić najszybsze dotarcie do centrum. O dziwo, jako pierwszy pojawił się kolarz Jacek Bodyk, który uzyskał czas 32 minuty 59 sekund. Później zameldował się Maciej Wisławski prowadzący samochód. Jego czas to 36 minut 48 sekund. Kilka sekund po nim pod PKiN dotarł Mateusz Korobacz, który myląc drogę osiągnął czas 36 minut 54 sekundy. A osoba jadąca środkami komunikacji miejskiej? Cóż, pojawiła się dopiero po godzinie 9 minutach i 34 sekundach.

Wniosek jest jeden. Jeśli nie musicie, nie przyjeżdżajcie do Warszawy w czasie godzin szczytu. A poza tym, może warto zastanowić się nad rozwiązaniem stosowanym w innych krajach i pozwolić na korzystanie z buspasów samochodom, w których jadą przynajmniej 3 osoby?!