Do zdarzenia doszło w sobotę wieczorem na terenie gminy Gorzków (woj. lubelskie). Jadący samochodem z dwiema pasażerkami 21-letni mężczyzna zauważył dziwne zachowanie kierowcy Volkswagena Passata, który nagle z przeciwnego kierunku jazdy zjechał na jego pas. 22-latek podejrzewając, że kierowca Passata może być nietrzeźwy, zawrócił i próbował uniemożliwić mu dalszą jazdę.

W tym momencie próbującego dokonać obywatelskiego ujęcia kierowcę wyprzedził drugi Volkswagen Passat, który celowo zajechał mu drogę, pomagając odjechać pierwszemu.

Kiedy 21-latek wyszedł z samochodu i podszedł do przeszkadzającego kierowcy, okazało się, że jest nietrzeźwy. Potwierdzili to chwilę później wezwani na miejsce policjanci. 62-latek ma ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Niedługo później w ręce mundurowych wpadł również pierwszy kierowca Passata, który został zatrzymany w miejscu zamieszkania. Po zbadaniu alkomatem okazało się, że 37-latek miał w organizmie również ponad 2 promile alkoholu.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo:

Obaj mężczyźni będą teraz tłumaczyć się przed sądem. Oprócz dotkliwych kar finansowych i zakazu prowadzenia pojazdów grozi im kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymanie obywatelskie

Zatrzymania obywatelskiego może dokonać każdy, kto jest świadkiem przestępstwa. Sprawcę można ująć albo na "gorącym uczynku”, albo w wyniku pościgu bezpośrednio po dokonanym przestępstwie.

Drugim warunkiem zatrzymania jest nieznana tożsamość złoczyńcy i obawa jego ucieczki lub ucieczka z miejsca przestępstwa.

Trzeci warunek, równie ważny, to niezwłoczne przekazanie zatrzymanego policji.

Jak przypomina policja, zatrzymanie obywatelskie, ze względu na niebezpieczeństwo, jakie za sobą pociąga, powinno być jednak ostatecznością.

Źródło: lubelska.policja.gov.pl