To wnioski z sondażu przeprowadzonego przez sieć ProfiAuto, marki zrzeszającej hurtownie, sklepy i serwisy samochodowe w Polsce. "Raz do roku" - tę odpowiedź na pytanie "Jak często jeździsz na przeglądy techniczne auta?" wybrało najwięcej, bo aż 56 proc. spośród osób, które wypełniły ankietę zamieszczoną na stronie ProfiAuto.pl. Pytani o to, co skłania ich do wykonywania przeglądów najczęściej wybierali jednak odpowiedź "Myślę o bezpieczeństwie swoim i innych kierowców“ (46 proc. respondentów).

- Wyniki ankiety to dowód, że Polacy wciąż jeszcze traktują przeglądy techniczne jako "zło konieczne", a nie jako odpowiedzialne podejście do poruszania się po drogach - mówi Dorota Paluch, ekspert ProfiAuto.

Tuning zamiast bezpieczeństwa

Badania techniczne pojazdów mechanicznych są obowiązkiem każdego kierowcy. W nowym samochodzie pierwsze badanie wykonujemy po 3 latach od jego rejestracji, później po dwóch, a następnie raz w roku.

- Niestety Polacy wciąż jeszcze chętniej wydają pieniądze na sprzęt audio lub spojlery, niż np. nowe opony, czy klocki hamulcowe. Auto ma przede wszystkim dobrze wyglądać, dopiero potem być bezpieczne dla właściciela i innych użytkowników dróg - narzeka Witold Rogowski, ekspert ProfiAuto. Zdaniem ekspertów bez zbytniej przesady można stwierdzić, że około 50 proc. samochodów, które poruszają się po polskich drogach stwarza zagrożenie. - Niektóre z nich w ogóle nie powinny przejść przeglądu technicznego, a kierowcy, którzy nimi się poruszają zagrażają bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego - mówi Dorota Paluch.

Dodaje, że ProfiAuto postanowiło walczyć z tym zagrożeniem i edukować kierowców. Uświadamiać im, że przeglądy są jak badania kontrolne. Że łatwiej i taniej jest zapobiegać awariom niż "leczyć" ich skutki, czyli płacić za lawetę i naprawę.

Poproś o przegląd

Czasy, kiedy kierowcy sami mogli ocenić co zepsuło się w aucie już minęły. Podnosząc maskę auta widzimy głównie plastikowe osłony i tylko fachowiec jest w stanie ocenić co naprawdę zaczyna "stukać".

Warto pamiętać, że większość warsztatów wykonuje usługę przeglądu stanu technicznego w ramach bieżącej naprawy. Wystarczy poprosić swojego mechanika, żeby przy okazji naprawy lub drobnej wymiany sprawdził także stan innych części twojego samochodu.