Zastępca dyżurnego, który rozmawiał z mężczyzną, wyczuł od niego woń alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, że miał w organizmie ponad promil alkoholu. W efekcie, zamiast złożyć zawiadomienie, obcokrajowiec opuścił komendę z zarzutem prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Zgodnie z obowiązującym prawem, za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Warto przypomnieć, że nowelizacja Kodeksu Karnego, która weszła w życie 14 marca br., wprowadza również możliwość konfiskaty samochodu. Jest ona obligatoryjna w przypadku, gdy kierowca prowadzi pojazd, mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi. Dodatkowo przepisy przewidują konfiskatę samochodu lub jego równowartości w sytuacjach, gdy kierowca spowoduje wypadek, mając w organizmie minimum promil alkoholu. Wprowadzone zmiany mają na celu zaostrzenie kar dla kierowców, którzy decydują się na jazdę w stanie nietrzeźwości, co ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.