Auto Świat Wiadomości Aktualności Pupil w samochodzie. Jak przewozić bezpiecznie psy?

Pupil w samochodzie. Jak przewozić bezpiecznie psy?

Autor Lesław Sagan
Lesław Sagan

Zwierzęta domowe traktujemy z reguły jako pełnoprawnych członków rodziny. Dlatego warto, by podróżowały one z nami samochodem w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Niestety, ze statystyk wynika, iż problem ten jest często lekceważony przez właścicieli.

4a10c745206fe6498ddda40db7b0c8e3
Zobacz galerię (5)
Materiały prasowe
4a10c745206fe6498ddda40db7b0c8e3

Jak się okazuje, nasze czworonogi też mają swoje zwyczaje. Warto zatem ustalić, by miały swoje stałe miejsce w samochodzie. Pomożemy im w tym, umieszczając tam jakąś znajomą zabawkę lub ulubiony kocyk.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Większe zwierzęta powinny być przewożone w bagażniku za przedziałem dla pasażerów. To rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w przypadku wszystkich pupili. Alternatywą może być więc przewożenie zwierzaka na tylnym fotelu w specjalnej uprzęży, mocowanej do pasa bezpieczeństwa i na specjalnych matach.

Wieziesz psa lub kota – ścisz radio

Podczas jazdy warto ściszyć radio w samochodzie, bo zbyt duży hałas źle wpływa na psy i koty. Podczas dłuższej jazdy, warto co 2-3 godziny zrobić krótką przerwę i wyprowadzić przewożone psy na spacer.

W samochodzie powinny przebywać tylko zwierzęta, które słuchają każdej komendy właściciela. Jazda samochodem wymaga ciągłego skupienia, a każde rozproszenie uwagi kierowcy może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Dlatego też Twój kot powinien podróżować w specjalnym, zamkniętym transporterze, nawet jeśli on sam jest przekonany, że najwygodniejsze jest miejsce na naszych kolanach.

Wysoka temperatura wnętrza, wrogiem zwierząt

Zmiany temperatury w kabinie zależą w dużej mierze od koloru nadwozia i stopnia zachmurzenia nieba. Latem przy nawet częściowo zachmurzonym niebie może ona wzrosnąć do 50°C w zaledwie 20 minut. Lekko otwarte okno nie zmieni tutaj wiele.

Cyzia i Pchełka lubią samochodowe wyprawy

Tym razem jako przykład wybraliśmy dwa urocze czworonogi – Cyzię i Pchełkę, które chętnie podróżują z właścicielami Fiatem Punto. Przetestowaliśmy dwa warianty rozmiarów maty – mniejszą, która po zamontowaniu zajmuje jedno miejsce pasażera oraz większą, rozciągającą się na całej szerokości tylnego siedzenia. Jak się okazało, małe pieski z powodzeniem mogą podróżować przy wykorzystaniu każdego z wariantów. Psy przymocowane specjalnymi pasami, mają co prawda ograniczoną swobodę ruchu, ale z całą pewnością nie są w stanie podczas jazdy przeskoczyć na przednie siedzenie.

Dzięki głośnym kampaniom społecznym większość osób podróżujących samochodem wie, jak istotne jest stosowanie pasów bezpieczeństwa, niezależnie od tego, czy siedzimy na fotelu z przodu, czy na tylnym siedzeniu. Jednak nadal niewiele osób ma świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą przewożenie niezabezpieczonego zwierzęcia.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Przeprowadzone badania wykazały, iż podczas wypadku samochodu przedmiot o masie 9 kg uderza w kierowcę z siłą ponad 450 kg, przy założeniu, że pojazd poruszał się z prędkością 90 km/h. Nietrudno domyślić się, że w takim przypadku pies, który nie został odpowiednio przypięty, ma niewielkie szanse na przeżycie. Warto jednak uświadomić sobie także, że stanowi duże zagrożenie dla kierowcy i innych pasażerów.

Innowacyjny system zabezpieczenia zwierzaka w samochodzie zaprojektowała firma Carpatus, która jest także inicjatorem ogólnopolskiej akcji na rzecz ich bezpiecznego transportu. Składa się on z dwóch elementów. Wygodnych miękkich szelek i dwupunktowych pasów bezpieczeństwa. Warto wspomnieć, iż dotychczas można było kupić jednopunktowe przypięcia do szelek które nie do końca zabezpieczają naszego czworonoga w podróży samochodem. Specjalna smycz, którą z jednej strony wpinamy w zapięcie pasów bezpieczeństwa, a z drugiej strony za pomocą dwóch karabińczyków przypinamy do bocznych uchwytów w szelkach, zabezpiecza w jeszcze lepszy sposób naszego pupila przed przeciążeniami spowodowanymi podczas gwałtownego hamowania.

Jeżeli zatem chcemy bezpiecznie podróżować rodzinnie wraz ze swoimi pupilami najlepiej jest zastosować matę i szelki, a wtedy bezpiecznie wszyscy dotrzemy do wyznaczonego celu.

Autor Lesław Sagan
Lesław Sagan
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków