Jak się okazuje, nasze czworonogi też mają swoje zwyczaje. Warto zatem ustalić, by miały swoje stałe miejsce w samochodzie. Pomożemy im w tym, umieszczając tam jakąś znajomą zabawkę lub ulubiony kocyk.

Większe zwierzęta powinny być przewożone w bagażniku za przedziałem dla pasażerów. To rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w przypadku wszystkich pupili. Alternatywą może być więc przewożenie zwierzaka na tylnym fotelu w specjalnej uprzęży, mocowanej do pasa bezpieczeństwa i na specjalnych matach.

Wieziesz psa lub kota – ścisz radio

Podczas jazdy warto ściszyć radio w samochodzie, bo zbyt duży hałas źle wpływa na psy i koty. Podczas dłuższej jazdy, warto co 2-3 godziny zrobić krótką przerwę i wyprowadzić przewożone psy na spacer.

W samochodzie powinny przebywać tylko zwierzęta, które słuchają każdej komendy właściciela. Jazda samochodem wymaga ciągłego skupienia, a każde rozproszenie uwagi kierowcy może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Dlatego też Twój kot powinien podróżować w specjalnym, zamkniętym transporterze, nawet jeśli on sam jest przekonany, że najwygodniejsze jest miejsce na naszych kolanach.

Wysoka temperatura wnętrza, wrogiem zwierząt

Zmiany temperatury w kabinie zależą w dużej mierze od koloru nadwozia i stopnia zachmurzenia nieba. Latem przy nawet częściowo zachmurzonym niebie może ona wzrosnąć do 50°C w zaledwie 20 minut. Lekko otwarte okno nie zmieni tutaj wiele.

Cyzia i Pchełka lubią samochodowe wyprawy

Tym razem jako przykład wybraliśmy dwa urocze czworonogi – Cyzię i Pchełkę, które chętnie podróżują z właścicielami Fiatem Punto. Przetestowaliśmy dwa warianty rozmiarów maty – mniejszą, która po zamontowaniu zajmuje jedno miejsce pasażera oraz większą, rozciągającą się na całej szerokości tylnego siedzenia. Jak się okazało, małe pieski z powodzeniem mogą podróżować przy wykorzystaniu każdego z wariantów. Psy przymocowane specjalnymi pasami, mają co prawda ograniczoną swobodę ruchu, ale z całą pewnością nie są w stanie podczas jazdy przeskoczyć na przednie siedzenie.

Dzięki głośnym kampaniom społecznym większość osób podróżujących samochodem wie, jak istotne jest stosowanie pasów bezpieczeństwa, niezależnie od tego, czy siedzimy na fotelu z przodu, czy na tylnym siedzeniu. Jednak nadal niewiele osób ma świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą przewożenie niezabezpieczonego zwierzęcia.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Przeprowadzone badania wykazały, iż podczas wypadku samochodu przedmiot o masie 9 kg uderza w kierowcę z siłą ponad 450 kg, przy założeniu, że pojazd poruszał się z prędkością 90 km/h. Nietrudno domyślić się, że w takim przypadku pies, który nie został odpowiednio przypięty, ma niewielkie szanse na przeżycie. Warto jednak uświadomić sobie także, że stanowi duże zagrożenie dla kierowcy i innych pasażerów.

Innowacyjny system zabezpieczenia zwierzaka w samochodzie zaprojektowała firma Carpatus, która jest także inicjatorem ogólnopolskiej akcji na rzecz ich bezpiecznego transportu. Składa się on z dwóch elementów. Wygodnych miękkich szelek i dwupunktowych pasów bezpieczeństwa. Warto wspomnieć, iż dotychczas można było kupić jednopunktowe przypięcia do szelek które nie do końca zabezpieczają naszego czworonoga w podróży samochodem. Specjalna smycz, którą z jednej strony wpinamy w zapięcie pasów bezpieczeństwa, a z drugiej strony za pomocą dwóch karabińczyków przypinamy do bocznych uchwytów w szelkach, zabezpiecza w jeszcze lepszy sposób naszego pupila przed przeciążeniami spowodowanymi podczas gwałtownego hamowania.

Jeżeli zatem chcemy bezpiecznie podróżować rodzinnie wraz ze swoimi pupilami najlepiej jest zastosować matę i szelki, a wtedy bezpiecznie wszyscy dotrzemy do wyznaczonego celu.