Patrząc na nowe nawyki kierowców, policjanci będą mieli dziś sporo pracy z wypisywaniem mandatów (200 zł i 5 punktów karnych). Z pewnością na co dzień spotykacie się na drodze z kierowcami, którzy zachowują się jak pijani – zjeżdżają na przeciwległy pas, zwalniają i przyspieszają bez powodu lub wykonują niespodziewane manewry. W większości przypadków to osoby, które są zajęte swoimi smartfonani, a nie jazdą.

Wybieranie numeru telefonu czy pisanie nawet bardzo krótkiego SMS-a powoduje oderwanie wzroku i uwagi od drogi na klika, a nawet kilkanaście sekund, w ciągu których, w zależności od tego, z jaką prędkością porusza się pojazd, pokonujemy nawet kilkadziesiąt metrów. Właśnie podczas tych kilku sekund nieuwagi stwarzamy realne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Aktualnie Policja prowadzi akcję informacyjno-edukacyjną pn. „Patrz i słuchaj”, jej celem jest przypominanie, że telefony, tablety czy też urządzenia GPS pomagają, ale także rozpraszają uwagę i przez to mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Przypominamy, że zakaz korzystania z telefonu, który trzymamy w ręku, dotyczy wszystkich kierujących pojazdami, a więc również rowerzystów. Przy czym „korzystanie z telefonu” to nie tylko rozmowa, zabronione jest również pisanie esemesów, przeglądanie internetu, przewijanie menu itp.