"Dziwi mnie nerwowa reakcja środowiska egzaminatorów" — powiedział na antenie Polsat News wiceminister Rafał Weber. Tłumacząc, że resort wciąż chce realizować ustalenia ze spotkania z 26 lipca. "Nie planujemy zmiany dotychczasowego modelu wynagradzania egzaminatorów, pracujemy nad zupełnie nowym modelem wynagradzania" — przekazał Weber, odnosząc się do zarzutów, że w sejmie miał powiedzieć, iż podwyżek dla egzaminatorów nie będzie.

"W mojej ocenie nowy system wynagradzania ma być korzystniejszy dla egzaminatorów niż obecny" — przekazał wiceminister. Przypomniał jednocześnie, że to dyrektor WORD jest zatrudniającym egzaminatorów i on, w ramach istniejących przepisów, może kształtować ich wynagrodzenia.

Wiceminister przekazał, że w tej chwili zbierane są informacje o dotychczasowych zarobkach egzaminatorów. "Dane dyrektorzy mają przesłać do końca sierpnia, informacje o dotychczasowych wynagrodzeniach mają być porównane z planowanym nowym modelem, by poznać skutki finansowe tej decyzji i na różnicę znaleźć źródło finansowania" — tłumaczył.

Według niego następne spotkanie z egzaminatorami ma się odbyć, gdy te dane spłyną i zostaną usystematyzowane. "Nie mam bezpośredniego przełożenia na pracę egzaminatorów, ani na dyrektorów WORD. Nie mogę im powiedzieć; wracajcie do roboty. Proszę, apeluję, mam nadzieję, że zdrowy rozsądek zwycięży" — dodał.

W poniedziałek Wojciech Dusza z Komitetu Egzaminatorów RP poinformował na konferencji prasowej w Krakowie, że egzaminy nie odbywają się w kilkudziesięciu miastach. Środowisko to domaga się głównie zmiany systemu egzaminowania, który jest – jak wskazują jego przedstawiciele — "archaiczny i przyczynia się do automatyzmu i krzywdzenia osób egzaminowanych".

Egzaminatorzy domagają się też podwyżki minimalnego wynagrodzenia do ok. półtorej średniej krajowej – taka kwota byłaby waloryzacją kwot ustanowionych w 2007 r. Obecnie początkujący egzaminator zarabia nieraz poniżej 3 tys. zł netto, a po kilku latach pracy może liczyć na wynagrodzenie 4-5 tys. zł netto.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział PAP, że prowadzenie rozmów w sprawie WORD-ów powierzył wiceministrowi Rafałowi Weberowi. "Ministerstwo Infrastruktury podtrzymuje wolę dialogu ze środowiskiem egzaminatorów" — podkreślił szef resortu infrastruktury. Według ministra zarówno resort, jak i odpowiedzialni za przeprowadzanie egzaminów, zgadzają się, że należy rozmawiać o zmianach w systemie egzaminowania.

Autorka: Luiza Łuniewska

lui/ mark/