• Oczyszczacze powietrza wymagają okresowej wymiany filtrów i modułów. Zwykle koszt nie przekracza kilkudziesięciu złotych
  • Sprzęt do oczyszczania powietrza w kabinie montuje się w uchwytach na kubki, do kratek wentylacyjnych lub na wierzchu deski rozdzielczej
  • Warto zwrócić uwagę na deklarowaną powierzchnię oczyszczania oraz żywotność filtrów. Najtańsze produkty mogą się okazać najdroższe w użytkowaniu

Pora pozbyć się przykrych zapachów, kurzu i różnych alergenów z kabiny auta. Wydawać by się mogło, że wystarczy regularne sprzątanie i okresowa wymiana filtra przeciwpyłkowego w samochodzie. W praktyce bywa, że to nie zawsze wystarczy. Zdarza się, że potrzebny jest jeszcze np. pochłaniacz wilgoci albo tzw. oczyszczacz powietrza. Szczególnie ten drugi może być bardzo przydatny w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów (np. papierosów albo odoru przepoconego obuwia), o czym przekonaliśmy się podczas testu sprzętu jednej z renomowanych marek RTV.

Zależnie od urządzenia sprzęt mocowany jest do kratki wentylacyjnej lub montowany np. w miejscu na napoje. Urządzenia mogą pracować nieprzerwanie w trakcie całej podróży autem lub samoczynnie włączać się na podstawie danych z wbudowanego sensora. Zwykle wyposażone są w opcję jonizacji powietrza (lub światło ultrafioletowe), co ułatwia neutralizację znajdujących się w powietrzu cząsteczek zarodników grzybów, bakterii, roztoczy czy pyłków. Neutralizacja nie oznacza jednak pełnego oczyszczenia powietrza. Dzięki jonizacji cząsteczki osiadają na różnych powierzchniach w aucie, zamiast unosić się w powietrzu. W praktyce oznacza to tyle, że częstego sprzątania i tak nie unikniemy.

Nie zapominajmy o zaleceniach producentów sprzętu. Zwykle w instrukcji obsługi znajdziemy wskazówki, by filtry znajdujące się w sprzęcie czyścić tak często, jak to możliwe lub przynajmniej raz na kilka miesięcy (w przypadku Osram widocznego na zdjęciach wymiana następuje co 2 miesiące). Zależnie od materiału filtr można przemyć wodą lub oczyścić domowym odkurzaczem.

Wybierając sprzęt, warto zwrócić uwagę na dość istotny detal, czyli przewód zasilania (a dokładniej jego długość). Zazwyczaj urządzenia podłącza się do gniazda zapalniczki, by zapewnić im zasilanie. W niektórych autach gniazdo jest jednak umieszczone na tyle daleko, że przewód może być zbyt krótki, by połączyć sprzęt z zasilaczem.

Platinet PCAPCHC

Producent chwali się trzema filtrami (tzw. wstępny, HEPA 11 oraz węglowy) i dwoma silnikami. Zapewnia przy tym, że urządzenie włącza się tylko wówczas, gdy zostaną wykryte zanieczyszczenia w powietrzu. Sprzęt nie musi być mocowany do kratki wentylacyjnej. Deklarowana powierzchnia działania – 3-5 m2. Żywotność filtra – do 3 tys. godz. pracy.

TCL TKJ5F

Podobnie jak Platinet model nie musi być mocowany do kratki wentylacyjnej. Urządzenie wyposażono we wskaźnik jakości powietrza oraz wentylator z 2 prędkościami pracy. Deklarowana powierzchnia działania – do 1,2 m2. Żywotność filtra – 1 rok.

Eberg MIA

Cylindryczny filtr do zamocowania w uchwycie na kubek. Urządzenie z dwoma filtrami (wstępny i HEPA) wyposażono w jonizator powietrza i sensor jakości powietrza. Deklarowana powierzchnia działania – do 3 m2. Zalecana częstotliwość wymiany filtra: co 3-5 miesięcy używania.

Joyart KQ16

Sprzęt mocowany do miejsca na kubek w samochodzie. Wyposażony w dwa filtry (wstępny i HEPA 12) oraz jonizator. Deklarowana powierzchnia działania – do 15 m2. Zalecana częstotliwość wymiany filtra: co 3-6 miesięcy używania.

Baseus ACJHQ-0S

Producent zapewnia, że sprzęt usuwa powietrze nie tylko z przykrych zapachów, ale i ze szkodliwego formaldehydu. Wkład z żywicą i składnikami zapachowymi powinien wystarczyć na ok. 3 miesiące pracy. Oznaką zużycia jest zmiany barwy wkładu na białą.

Warmtec AP GO

Model, który najlepiej przymocować do deski rozdzielczej. Deklarowana powierzchnia działania do 6 m2, choć według sprzedawców ze specjalistycznych sklepów jest o połowę niższa. Niestety producent nie podaje danych nt. żywotności filtrów.

Katalad KQ08

Oczyszczacz montowany do wnęki na napoje. W komplecie dwa filtry (wstępny i HEPA 12). Deklarowana powierzchnia działania – do 10 m2. Zalecana częstotliwość wymiany filtra: co 3-6 miesięcy używania.

Airbus AB8820

Pomysłowy model mocowany do zagłówka. Sprzęt wyposażono w filtr HEPA 12, lampę UV, jonizator i aromatyzer. Deklarowana powierzchnia działania – do 15 m2. Filtr HEPA12 należy wymieniać co 3-6 miesięcy.

Sharp IGGC2EUP

Testowany przez nas model z funkcją jonizacji mocowany do uchwytu na kubek. Zalecana częstotliwość wymiany modułu: co 6 lat (przy założeniu codziennej pracy przez 8 godzin).

Welltec APH35

Oczyszczacz wolnostojący (nie mocuje się go do kratek wentylacyjnych). Zalecana częstotliwość wymiany filtra HEPA H13 – nie rzadziej niż co 2 lata. Deklarowana powierzchnia działania – do 7 m2. Według sprzedawców ze specjalistycznych sklepów jest jednak niższa i wynosi ok. 3 m2.

Airbus AB8300

Model mocowany do zagłówka. Sprzęt wyposażono w filtr HEPA 12, lampę UV, jonizator i aromatyzer. Deklarowana powierzchnia działania – do 16 m2. Filtr HEPA12 należy wymieniać co 3-6 miesięcy. Żywotność lampy UV ok. 8 tys. godzin.

Foto: Auto Świat