W roku 2008 Solaris kolejny raz z rzędu został liderem polskiego rynku autobusów. Krajowa sprzedaż Solarisa wyniosła aż 480 pojazdów i była najwyższa w historii spółki. Rekordowo wysoka była również sprzedaż eksportowa. Poza granice Polski z fabryki w Bolechowie wyjechało 557 Solarisów.

Łączna sprzedaż pojazdów marki Solaris w roku 2008 wyniosła 1037 sztuk. Jest to najlepszy wynik w historii firmy. W porównaniu z rokiem 2007 sprzedaż Solarisów wzrosła o 335 sztuk co oznacza wzrost aż o 47%.

"Udało nam się osiągnąć planowany cel w postaci sprzedaży na poziomie ponad tysiąca sztuk autobusów. W tym roku stawiamy poprzeczkę jeszcze wyżej, zakładając że dostarczymy naszym odbiorcom około 1200 pojazdów. Już teraz znając nasz plan produkcji na najbliższe miesiące mogę stwierdzić, że jest to cel ambitny ale zarazem realistyczny - ocenia Krzysztof Olszewski Przewodniczący Rady Nadzorczej Solaris Bus & Coach S.A.

Wynik sprzedaży, osiągnięty przez Solarisa w ubiegłym roku, wygląda jeszcze bardziej imponująco jeśli przyjrzeć się jakie modele były kupowane najczęściej. Najbardziej popularnymi autobusami  Solarisa w ubiegłym roku były przegubowe Urbino 18, których łącznie sprzedano aż 513 sztuk. Na drugim miejscu uplasowały się popularne "dwunastki", których liczba na polskich i zagranicznych drogach powiększyła się o 420 sztuk.

Na uwagę zasługuje również fakt, że w ubiegłym roku Solaris sprzedał pięć autobusów hybrydowych, do Bremy, Hanoweru, Monachium, Glonn-Schlacht i Poznania. W ten sposób  Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu, stało się pierwszym użytkownikiem autobusu hybrydowego w Polsce. Jeszcze pod koniec minionego roku firma podpisała kolejne kontrakty na dostawę autobusów hybrydowych, między innymi do Strasburga we Francji.

Solaris w Polsce

W Polsce Solaris kolejny rok z rzędu zajął pozycję lidera. Sprzedaż na poziomie 480 pojazdów, dała firmie aż 30% udział w całkowitym rynku autobusowym. Rozpatrując tylko segment autobusów miejskich przewaga Solarisa nad konkurentami była jeszcze większa. Aż 53% nowych autobusów miejskich kupionych w ubiegłym roku w Polsce, było oznaczonych znakiem zielonego jamnika.

W roku 2008 w Polsce Solarisy zostały kupione przez 42 klientów. W większości były to przedsiębiorstwa przewozowe, które już wcześniej w swoich taborach posiadały autobusy tej marki. Do grona właścicieli Solarisów dołączyło 13 nowych firm: Gmina Lublin, Gmina Ostrów Wlkp., ITS Michalczewski z Radomia, Mobilis Kraków, MZK Pabianice, MZK Skierniewice, PKS Bydgoszcz, PKS Oława, Port Lotniczy Łódź, SPA Klonowica ze Szczecina i Warbus z Gdańska.