Jak przekazał w piątek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prok. Tomasz Czułowski, oskarżeni to mieszkańcy Jeleniej Góry w wieku od 26 do 46 lat. Zdaniem śledczych, tworzyli oni zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się oszustwami podatkowymi przez sprzedaży aut sprowadzanych z zagranicy.

Oskarżeni mieli za pośrednictwem internetu kupować w Niemczech samochody osobowe. "W czasie transakcji deklarowali kontrahentom, że podatek VAT zostanie odprowadzony na terenie Polski. Po przewiezieniu pojazdów do kraju, w celu uniknięcia płatności podatku VAT, nie ujawniali właściwemu organowi podatkowemu przedmiotu opodatkowania" - tłumaczył prok. Czułowski.

Następnie – jak ustaliła prokuratura – oskarżeni działając jako właściciele kilku firm, sporządzali fikcyjną dokumentacją zakupu aut, a później ich sprzedaży innym osobom lub firmom. "Ostatecznie pojazdy te zbywano na rzecz osób trzecich, nie uczestniczących w przestępstwie" - przekazał prokurator.

Zdaniem prokuratury, w wyniku przestępczego procederu w latach 2015-2016 Skarb Państwa stracił z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT i akcyzy ponad milion złotych. Członkom grupy postawiono łącznie zarzuty popełnienia 73 przestępstw.

Szefem grupy był Łukasz J., który na wniosek prokuratury został tymczasowo aresztowany. Wobec pozostałych oskarżonych zastosowano poręczenie majątkowe, dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju. J. grozi do 10 lat więzienia, a pozostałym członkom grupy do 5 lat. Prokuratura podała, że wszyscy oskarżeni byli wcześniej karani za inne przestępstwa.