Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Komendanta Głównego Straży Granicznej, por. Agnieszka Golias, funkcjonariusze Straży Granicznej wkrótce rozpoczną patrole nowymi Jeepami Wrangler Sahara. Do formacji trafi 60 takich aut, a wartość każdego z nich to 241 tys. zł. Pierwsza partia pojazdów, czyli 28 sztuk, już została odebrana.

„Samochody, po zarejestrowaniu, zostaną rozdysponowane pomiędzy cztery oddziały Straży Granicznej. Podlaski Oddział SG otrzyma 13 aut, Warmińsko-Mazurski 10, Nadbużański – 4, a Karpacki – 1” – podała rzeczniczka SG.

Pojazdy, którymi będą poruszać się strażnicy, to „profesjonalne pojazdy do jazdy terenowej”. Auta są wyposażone w benzynowe silniki 2.0 Turbo o mocy 272 KM i maksymalnym momencie obrotowym 400 Nm, sprzężone z 8-stopniową skrzynią biegów ZF i napędem 4x4.

Jak podała por. Golias, samochody posiadają certyfikat „TrailRated", co oznacza, że „zaliczyły szereg wymagających testów sprawdzających ich możliwości w ciężkich warunkach topograficznych”, dlatego powinny sprawdzić się w trakcie patrolowania np. terenów górzystych.

„Innowacyjne rozwiązania techniczne zastosowane w zakupionych Jeepach wspomagają oraz informują kierowcę o aktualnych parametrach pojazdu i pokonywanego terenu. Zestaw wskaźników terenowych +Off Road Pages+ monitoruje w trakcie jazdy m.in. kąty wychyleń i parametry podzespołów” – przekazała w sobotę rzeczniczka SG. Samochody wyposażone są także m.in. w wyciągarkę do samodzielnego wydobywania się z trudnego terenu.

Kolejne 32 auta zostaną odebrane w grudniu. Zakup pojazdów sfinansowany został z „Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020”. Łączny koszt zakupu to 14,5 mln zł.