Jak poinformował PAP rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Piotr Zakielarz do obu zdarzeń doszło w niedzielę 2 października.

Tego dnia do kontroli na przejściu granicznym w Korczowej na kierunku wyjazdowym z Polski zgłosił się kierujący busem mercedes Vito. Strażnicy graniczni w czasie kontroli legalności pochodzenia samochodu ustalili, że ma on zmieniony numer VIN.

"Po dokonaniu dalszych szczegółowych sprawdzeń okazało się, że pojazd figuruje w międzynarodowych bazach poszukiwawczych, jako skradziony na terytorium Włoch" – wyjawił ppor. Zakielarz.

Auto, które wartość oszacowano na 140 tys. zł, zostało zatrzymane, a następnie wraz z kierującym przekazane policji.

Mercedes skradziony we Włoszech Foto: Straż Graniczna
Mercedes skradziony we Włoszech

Do podobnego zdarzenia doszło na przejściu granicznym w Medyce.

Na kierunku wyjazdowym z Polski zatrzymano samochód osobowy marki honda CRV (rok produkcji 2008). Auto figurowało w bazie Interpol w związku z kradzieżą i zostało utracone na terytorium Libanu. Szacunkowa wartość pojazdu to 38 tys. zł.

Sprawa zostanie przekazana policji.

Z danych przekazanych przez rzecznika BiOSG wynika, że od początku 2022 r. funkcjonariusze SG z Podkarpacia zatrzymali już ponad 100 pojazdów pochodzących z przestępstwa. Ich łączna szacunkowa wartość to ponad 7 mln zł.

autorka: Agnieszka Pipała