- Bułgaria i Rumunia stały się pełnoprawnymi członkami strefy Schengen
- Kontrole na granicach lądowych z tymi krajami zostały zniesione od 1 stycznia 2025 r.
- Strefa Schengen obecnie obejmuje 29 krajów
- Zapraszamy do udziału w ankiecie, która znajduje się pod artykułem
Bułgaria i Rumunia, przystępując do UE, zobowiązały się do przestrzegania części przepisów Schengen, w tym tych dotyczących kontroli na granicach zewnętrznych, współpracy policyjnej oraz korzystania z systemu informacyjnego Schengen. Teraz jednak, po decyzji z końca grudnia 2023 r., kraje te przyjęły wszystkie zapisy Schengen, co oznacza zniesienie kontroli na granicach lądowych od 1 stycznia 2025 r. Od 31 marca 2024 r. kontroli nie ma już w transporcie lotniczym i morskim.
Austria przestała blokować otwarcie granic
Długo oczekiwane otwarcie granic z Bułgarią i Rumunią było blokowane przez sprzeciw Austrii, ale w listopadzie w Budapeszcie doszło do przełomowego porozumienia między ministrami spraw wewnętrznych trzech krajów. To historyczny moment dla rozszerzenia strefy Schengen, która jest największym obszarem swobodnego podróżowania na świecie, zainaugurowanym w 1985 r. przez pięć państw założycieli: Francję, Niemcy, Belgię, Holandię i Luksemburg.
- Przeczytaj także: I co? Jednak to prawda. Policja wystawia mandaty z art. 97 KW
W strefie Schengen jest już 29 krajów Europy
Strefa Schengen obecnie obejmuje 29 krajów, w tym 25 z 27 państw członkowskich UE oraz cztery kraje stowarzyszone – Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię. Zamieszkuje ją łącznie 420 mln osób. Wciąż jednak czekamy na zniesienie kontroli na granicach wewnętrznych z Cyprem, a Irlandia pozostaje poza Schengen.
Podsumowując, nowa era dla Bułgarii i Rumunii w strefie Schengen rozpoczyna się z początkiem 2025 r., co jest znaczącym krokiem w integracji europejskiej i swobodzie przemieszczania się na kontynencie.