Nie nadużywaj świateł do jazdy dziennej

Od dłuższego czasu przypominamy o przełączeniu świateł do jazdy dziennej na światła mijania, kiedy zapada zmrok! Dlaczego? Po pierwsze, gdy włączamy światła do jazdy dziennej, auto jest oświetlone wyłącznie z przodu. Po drugie, lampy takie nie są przystosowane do oświetlania drogi przed pojazdem. Lampy DRL służą wyłącznie do poprawy widoczności samochodu na drodze. Przepisy zabraniają ich używania nie tylko po zmroku, ale także podczas deszczu, pochmurnych dni i mgły – w każdych warunkach, kiedy widoczność jest mocno ograniczona. Niedostosowanie się do tego przepisu oznacza nie tylko mandat w wysokości 200 zł i 2 punkty karne, ale także może spowodować kłopoty z odszkodowaniem w przypadku kolizji.

Uważaj na kałuże

Podczas deszczowych dni, a takich jesienią nie brakuje, należy zwracać uwagę nie tylko na to, co dzieje się na jezdni, ale także na chodnikach. Ochlapanie przechodnia to nie tylko nieeleganckie zachowanie, ale także łamanie przepisów, za które grozi mandat od 20 do nawet 500 zł – to policjant decyduje o wysokości kary. To jednak nie koniec ewentualnych konsekwencji. Jeśli osoba ochlapana wodą zapamięta numery rejestracyjne i będzie miała świadków zdarzenia, może domagać się odszkodowania za zniszczone ubranie, telefon, komputer itd. Jeśli wysokość strat nie przekroczy 250 zł – przewinienie zostanie zakwalifikowane jako wykroczenie. Jeśli szkody przekroczą tę sumę, kierowca będzie odpowiadał z art. 288 Kodeksu Karnego.

Nie nadużywaj świateł przeciwmgłowych

Jesienią mgły na drodze to częste zjawisko. Wystarczy, że spotkają się masy ciepłego i zimnego powietrza, żeby skropliła się zawarta w nich para wodna. To zjawisko dość niebezpieczne, ale z drugiej strony nie zawsze trzeba używać świateł przeciwmgielnych. Wiele osób o tym nie wie i w konsekwencji oślepia innych kierowców. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne grożą zarówno za nadużywanie świateł przeciwmgielnych, jak i za ich niewłączenie w sytuacji, gdy jest to konieczne. Przepisy jasno określają, kiedy powinno się ich używać. Podczas mgły przepisy dopuszczają używanie przednich i tylnych świateł przeciwmgielnych, ale wcale tego nie nakazują! Przednie światła przeciwmgielne nie należą do obowiązkowego wyposażenia aut – w wielu sytuacjach, np. w czasie deszczu, mogą one oślepiać innych kierowców. W przypadku tylnych świateł przeciwmgielnych kodeks precyzuje, że można z nich korzystać, jeśli mgła ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m.

Oczyść szyby zanim ruszysz

Foto: Onet.pl

Jesień to początek porannych przymrozków, a te oznaczają szron na szybach. Lepiej nie ruszać w drogę przed dokładnym oczyszczeniem szyb. Po pierwsze to niebezpieczne, a po drugie grozi za to mandat w wysokości od 50 do 500 zł.