Auto Świat Wiadomości Aktualności To nie futurystyka...

To nie futurystyka...

… to rzeczywistość. Auta elektryczne zaczynają się pojawiać na polskich ulicach i bynajmniej nie podczas kręcenia jakiegoś filmu science-fiction. Rozwój samochodów elektrycznych będzie w Polsce powolny, ale systematyczny. Już teraz firma, która zakupi do swojej floty te ekologiczne auta, będzie mogła stacje ładowania zainstalować na swoim terenie.

Elektryczny samochód
Onet
Elektryczny samochód

Powyżej można przeczytać o jednym z pierwszych kontraktów na zakup aut elektrycznych. W kolejnym numerze opiszemy następnego nabywcę - tym razem klientem była firma Energa. Wraz z rosnącymi zakupami ekologicznych pojazdów musi się pojawić odpowiednia infrastruktura, między innymi terminal do ładowania pojazdów.

- Aby pokusić się o tego typu terminal, przeważnie potrzeba pozwolenia na budowę oraz odpowiednie przyłącze energetyczne. Po wylaniu fundamentu instalacja trwa parę godzin. Urządzenie jest gotowe do użytku po podłączeniu do zasilania - mówi Paweł Kawaliło z Green Wave. Zadaniem terminali jest przede wszystkim ładowanie pojazdów. Terminale posiadają ciekłokrystaliczny wyświetlacz co pozwala na wyświetlanie np. reklam, ofert. Jeżeli klient sobie zażyczy można zastosować monitor z dostępem do internetu. Za tą ostatnią opcję trzeba jednak dodatkowo zapłacić.

A propo’s ceny… - Oczywiście zależy ona od danego zamówienia, ale waha się w granicach 10 000-20 000 złotych. Opłata zawiera koszt urządzenia plus montaż w każdym miejscu Polski - bez wydatków związanych z przygotowaniem fundamentów i wszelkich pozwoleń na budowę - informuje Paweł Kawaliło z Green Wave.

Użytkownicy nie muszą się martwić o serwis. - Firma dokonuje serwisu terminali. Obowiązkowy coroczny przegląd. Terminal posiada gwarancję na urządzenie - dwa lata na elektronikę, 15 lat na obudowę. W razie awarii nie podlegających gwarancji firma dostarcza komponenty zamienne - podsumowuje P. Kawaliło z Green Wave.

Pierwsza dwunastka

W maju zostało uruchomionych pierwszych 12 punktów doładowań aut elektrycznych w warszawskich centrach handlowych: w Galerii Mokotów, Arkadii, CH Warszawa Wileńska i Blue City. Stało się to za sprawą firmy "E+" działającą jako integrator dostarczający pełen pakiet usług, umożliwiający korzystanie z pojazdu elektrycznego. Do końca roku przedsiębiorstwo planuje zainstalować łącznie 50 tego typu punktów w stolicy, a w 2013 r. można się spodziewać 300 punktów doładowań w 14 miastach Polski. Będą one funkcjonowały nie tylko w obiektach handlowych, ale również w biurowcach, na parkingach czy w siedzibach swoich klientów i partnerów. Firma umożliwia również krótko- i długoterminowy wynajem pojazdów elektrycznych.