Powyżej można przeczytać o jednym z pierwszych kontraktów na zakup aut elektrycznych. W kolejnym numerze opiszemy następnego nabywcę - tym razem klientem była firma Energa. Wraz z rosnącymi zakupami ekologicznych pojazdów musi się pojawić odpowiednia infrastruktura, między innymi terminal do ładowania pojazdów.

- Aby pokusić się o tego typu terminal, przeważnie potrzeba pozwolenia na budowę oraz odpowiednie przyłącze energetyczne. Po wylaniu fundamentu instalacja trwa parę godzin. Urządzenie jest gotowe do użytku po podłączeniu do zasilania - mówi Paweł Kawaliło z Green Wave. Zadaniem terminali jest przede wszystkim ładowanie pojazdów. Terminale posiadają ciekłokrystaliczny wyświetlacz co pozwala na wyświetlanie np. reklam, ofert. Jeżeli klient sobie zażyczy można zastosować monitor z dostępem do internetu. Za tą ostatnią opcję trzeba jednak dodatkowo zapłacić.

A propo’s ceny… - Oczywiście zależy ona od danego zamówienia, ale waha się w granicach 10 000-20 000 złotych. Opłata zawiera koszt urządzenia plus montaż w każdym miejscu Polski - bez wydatków związanych z przygotowaniem fundamentów i wszelkich pozwoleń na budowę - informuje Paweł Kawaliło z Green Wave.

Użytkownicy nie muszą się martwić o serwis. - Firma dokonuje serwisu terminali. Obowiązkowy coroczny przegląd. Terminal posiada gwarancję na urządzenie - dwa lata na elektronikę, 15 lat na obudowę. W razie awarii nie podlegających gwarancji firma dostarcza komponenty zamienne - podsumowuje P. Kawaliło z Green Wave.

Pierwsza dwunastka

W maju zostało uruchomionych pierwszych 12 punktów doładowań aut elektrycznych w warszawskich centrach handlowych: w Galerii Mokotów, Arkadii, CH Warszawa Wileńska i Blue City. Stało się to za sprawą firmy "E+" działającą jako integrator dostarczający pełen pakiet usług, umożliwiający korzystanie z pojazdu elektrycznego. Do końca roku przedsiębiorstwo planuje zainstalować łącznie 50 tego typu punktów w stolicy, a w 2013 r. można się spodziewać 300 punktów doładowań w 14 miastach Polski. Będą one funkcjonowały nie tylko w obiektach handlowych, ale również w biurowcach, na parkingach czy w siedzibach swoich klientów i partnerów. Firma umożliwia również krótko- i długoterminowy wynajem pojazdów elektrycznych.