• W ciągu ostatnich 12 miesięcy średni koszt polisy OC zmniejszył się o 10,9 proc.
  • Rosnący koszt likwidacji szkód oraz powiązanie stawki OC z wykroczeniami kierowców mogą odwrócić spadkowy trend
  • Najwięcej za OC płacą mieszkańcy Wrocławia i województwa pomorskiego, najmniej Opola i województwa opolskiego
  • Więcej takich tematów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Jak podaje serwis rankomat.pl, średnia cen obowiązkowego ubezpieczenia OC osiągnęła w III kwartale br. wartość 604 zł. Niższy poziom koszt polis OC ostatnio notowany był w 2015 r., a trzeba dodać, że przez te sześć lat wzrosła cena likwidacji szkody. I właśnie ten czynnik zdaniem ekspertów każe kierowcom liczyć się z podwyżkami, których możemy spodziewać się już w niedalekiej przyszłości.

Z przedstawionych danych wynika, że na przestrzeni 12 miesięcy (porównując III kwartał br. i III kwartał 2020 r.) cena OC zmniejszyła się z 678 zł do 604 zł, co oznacza obniżkę o 10,9 proc. Warto dodać, że trend spadkowy utrzymuje się od 2017 r. - wtedy III kwartał kończył się średnią ceną polisy OC na poziomie 814 zł.

OC - dwie przyczyny możliwego wzrostu cen

Zdaniem Tomasza Masajło, prezesa zarządu rankomat.pl, są dwa powody, dla których użytkownicy aut powinni liczyć się z możliwością wzrostu cen. Pierwszym jest wspomniany wzrost wartości średniej szkody likwidowanej z polisy OC, szczególnie, gdy taka sytuacja będzie utrzymywała się przez dłuższy czas. Drugą przyczyną podwyższenia składek ubezpieczenia będzie planowane przez rząd rozwiązanie stawek z wykroczeniami popełnianymi przez kierowców.

OC najdroższe we Wrocławiu, najtańsze w Opolu

W III kwartale br. najmniej powodów do zadowolenia mieli mieszkańcy z województw pomorskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego, którzy za OC płacili średnio odpowiednio 686 zł, 662 zł i 652 zł. Na przeciwległym biegunie znalazły się województwa opolskie (497 zł), podkarpackie (501 zł) i świętokrzyskie (527 zł). Biorąc pod uwagę same miasta, OC największe spustoszenie robi w kieszeniach mieszkańców Wrocławia - 789 zł, Gdańska - 767 zł i Warszawy - 759 zł, a najmniejsze u kierowców z Opola - 536 zł, Rzeszowa - 572 zł i Katowic - 602 zł.